Menu
FANZINE.cz
Komiks

Tintin obviněn z rasizmu. Švédské knihovny ho odmítají poskytovat

Lenka Zajícová

Lenka Zajícová

11. 10. 2012

Tintin v Kongu perex (výřez z obálky komiksu)Zákaz vystavování Hergého slavných komiksů o Tintinovi a jeho věrném společníkovi postihl jednu z deseti knihoven ze Švédska. Důvod? Rasizmus, který se skrývá ve vyobrazení ostatních národností, zejména té africké.

Velký šok pro fanoušky mladého reportéra nastal po zveřejnění průzkumu listu Aftonbladet. Švédské noviny zjistily, že až deset procent ze všech knihoven se rozhodlo nevystavovat Hergého komiksy v příslušných poličkách.

Důvodem pro tuto restrikci jsou obrázky s rasistickým nádechem. Některé národnosti vyobrazuje autor hloupě, až nedůstojně, a jiné zase idylicky. Jedním ze sporných komiksů je Tintin v Kongu, kde černé africké národnosti s velkými ústy mírně připomínají opice. Ve srovnání s Tintinem v Tibetu, kde jsou obyvatelé znázorněni realisticky, jen s lehce řezanými rysy v obličeji, se pak ztvárnění jeví mírně nefér.

Restrikce ale není tak úplná, jak říká mluvčí Askersundské knihovny: „Tintina v Kongu jsme z našeho katalogu odstranili  z důvodu rasistických obrázků. Avšak komiks může být zapůjčen pro jiné účely, třeba pro učitele.“ Ostatní zúčastnění už ale nejsou tak otevření. Problémy vznikly už v minulosti, kdy byl stejný problém se světoznámou knihou o Pippi, dlouhé punčoše, kterou napsala švédská autorka Astrid Lindgrenová.

Komiksy Tintinových dobrodružství vznikaly v období od roku 1930 až do roku 1976 a byly přeloženy do více než 50 jazyků a celkově se těší velké oblíbenosti. Chytrost a nápaditost, se kterou mladý reportér se svým psem Filutou řeší všechny nástrahy, pomohly prodat přes 200 milionů kopií po celém světě. V roce 2011 vznikl dokonce na námět jednoho z komiksů 3D film Tajemství jednorožce. Jeho natáčení se ujal známý režisér Steven Spielberg.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tintin obviněn z rasizmu. Švédské knihovny ho odmítají poskytovat

Hide picture