Vědci z Fermilab přišli s odvážnou teorií, která zacvičí s pohledem na svět každého člověka. Žijeme skutečně v trojrozměrné realitě, nebo to je pouhá iluze?
Je opravdu vesmír plochý? zdroj: sxc.hu
Fermi National Accelerator Laboratory, zkráceně Fermilab, se zabývá již několik let teorií hologramu. Zjednodušeně jde o to, že podle této teorie žijeme v dvourozměrné (ploché) realitě a 3D prostor se v podstatě projektuje jako iluze, právě jako hologram, který projektuje trojrozměrný obraz. Fanoušci SCI-FI toto zařízení znají velmi dobře. Pamatujete na Star Wars? Jak R2D2 přehrává vzkaz od princezny Leii? Tak toto je hologram.
Idea, že je kosmos hologram, není až tak nová, jak se může zdát. Již v 90. letech minulého století na tuto myšlenku přišel strunový teoretik Leonard Susskind, který se léta zabýval černými dírami a tím, jak zachránit z černé díry slona. Zachránit slona se mu podařilo, ale z výpočtů vyplynulo, že slon musí být na více místech v prostoru najednou (tedy projektovaný odjinud). Proč zrovna slon, to asi zůstane záhadou. Na tuto myšlenku přišel i laureát Nobelovy ceny Gerard ‚t Hooft a Charles Thorn.
Podle této teorie žijeme v podstatě na fotce.
Výzkumu výše jmenovaných kapacit si všiml Craig Hogen, ředitel Fermilabu a profesor astrofyziky a astronomie na Chicagské univerzitě, který se rozhodl teorii prokázat, a to nejde jinak než měřením. Proto již několik let Fermilab pracuje na zařízení zvaném Holometer.
Hogen předpokládá, že by Holometer odhalil, jak hmota, energie a časoprostor fungují na té nejzákladnější úrovni. Výzkum se zaměřil na takzvaný kvantový šum, což by měly být elementární vibrace časoprostoru. Na adresu tohoto výzkumu pronesl astrofyzik Mario Livio: „V historii jsem již zažil situaci, kdy se něco manifestovalo jako šum a později z toho byl velký objev reliktního záření.“ Hogan doufá, že bude Holometr v plném provozu již tento rok.
Pokud se prokáže, že žijeme v holografickém kosmu, nebude to nic, co nám razantně změní život, avšak pomůže nám to pochopit další část skládanky zvané vesmír.