Na sbírce dvanácti povídek Tajná kniha Šerosvitu pracoval kolektiv čtyř českých a jedné slovenské autorky. Z jejich prací vznikla exoticky vonící směs městské fantasy odehrávající se v Čechách se špetkou orientálních přísad. A šmakuje to perfektně.
Fantasy příběhů, které využívají jako základní stavební kámen motiv paralelního světa existujícího společně s tím lidským, už spisovatelé vymysleli nespočet. Přesto se pětici autorek podařilo ve sbírce Tajná kniha Šerosvitu podat neoriginální námět originálním způsobem.
Šerosvit, jak tento stínový svět nazvaly, představuje domov pro veškeré přízraky, které si lze jen představit. Aby však mohli žít, musí čerpat energii z lidských emocí, pocitů, jejich existence je dokonce vázána na lidské výtvory, na něž se poutají takzvanými kotvícími vlákny. Jinak by je odvál Odliv až do nekonečných dálav Stříbroklamu. Člověk se do Šerosvitu může dostat jen velice těžko, stejně tak přízrak do lidského světa. Přesto jedni i druzí touží nahlédnout za oponu, a to z nejrůznějších důvodů. Kvůli tomu Šerosvitem prochází magistr Lang, vymítač lidí, který nepovoleným proniknutím zabraňuje.
Vstoupit smějí pouze nelidé
Spisovatelky Karolina Francová, Sanča Fülle, Vilma Kadlečková, Lucie Lukačovičová a Julie Nováková čtenáře mystifikují od samého začátku. Při nahlédnutí do obsahu jej překvapí názvy kapitol, které připomínají pohádkové příběhy. Všechny totiž vyprávějí o něčem, například O duhové mozaice nebo O lišce a lovci. Také některé bytosti Šerosvitu jakoby z oka vypadly stvořením ze starých povídaček, navíc spoustu postav, jejichž pohledem je děj vyprávěn, tvoří děti, lépe řečeno dospívající ve věku do patnácti let. Avšak problémy, které musejí řešit, se perníkové chaloupce či kouzelným dědečkům nepodobají ani zdaleka.
Například Erik, jenž významně zasahuje do příběhu, žije pouze s rozvedenou matkou, která se zbláznila do Číny a její kultury. Nutí jej učit se jazyk i psát čínské znaky, k večeři pravidelně dostává instantní nudle. Spolu se splašenými hormony se tak v Erikovi bouří i snaha osamostatnit se a dosáhnout moci.
S tím by mu mohla pomoci spolužačka Kamila, která má schopnost nejen nahlížet do Šerosvitu, ale také z něj přivolávat démony. Jak však zjišťuje, právě kvůli této vloze jí hrozí nemalé nebezpečí, a vůbec nejde jen o Erika, který ji zneužívá. Jde po ní někdo, kdo nezná slitování a za každé porušení harmonie, jež mezi lidským a stínovým světem panuje, neváhá stínat hlavy.
(Ne)pohádkový příběh pro náctileté
Staršímu čtenáři však mohou i tyto starosti připadat triviální. Nad rozvedenými manželstvími se dnes již nikdo nepozastavuje, o sledování pouze vlastního prospěchu také netřeba mluvit. I dospělý si ale dokáže najít v Tajné knize Šerosvitu své. Stačí vzpomenout si na časy, kdy se sestup do temného, vlhkého sklepa stával noční můrou nebo vyvolávání duchů na táborech představovalo příjemně mrazivou zábavu. Pokud ani tohle nezabere, pak přichází na řadu rozšíření obzorů v podobě získání značných informací o Japonsku a Číně.
Obsah sborníku Tajná kniha Šerosvitu:
- Karolina Francová: O duhové mozaice
- Sanča Fülle: O vlku, který mhouřil oči
- Vilma Kadlečková: O perchtě a pádu
- Lucie Lukačovičová: O lišce, která běží k táboru
- Julie Nováková: O nefritovém amuletu I
- Vilma Kadlečková: O lišce a lovci
- Karolina Francová: O chlapci, který kreslil komiks
- Sanča Fülle: O liščí povaze
- Lucie Lukačovičová: O černé dámě
- Sanča Fülle: O ženě odjinud
- Julie Nováková: O nefritovém amuletu II
- Sanča Fülle: Duše v cypřišovém lese
Přestože se valná většina děje odehrává v Čechách, nebo ve stínovém odrazu Čech, svou roli v knize hrají i zástupci zemí ležících ve východní Asii. Vždyť i dvě z autorek mají s těmito končinami zkušenosti. Sanča Fülle pobývala rok v Číně a Lucie Lukačovičová má na svém kontě román ze středověkého Japonska. Také někteří z ústředních hrdinů jsou Japonci. Například rodina japonské liščí démonky Kitsune prchá před svým lidským pronásledovatelem až do české kotliny.
Čtenáři se tak naskýtá skvělá možnost porovnat odlišnosti, které mezi zcela rozdílnými kulturami panují. Nejvíce je to patrné na Kamilovi, synovi Kitsune, a Erikovi. Oba před pár lety vstoupili do puberty, přesto se jejich chování liší jako Pražský hrad a císařský palác v Tokiu.
Mozaiku čtenář skládá postupně
Kniha by se měla číst povídku po povídce, události z jednoho příběhu totiž ovlivňují dění v následujících, a nebylo by tedy dobré jakkoli přeskakovat. Děj vypráví hned několik různých postav, přízraky i lidé, a přestože co autorka, to trochu odlišný vyprávěcí styl, celek v žádném případě nepůsobí roztrhaně.
Shrnuto a podtrženo – Tajná kniha Šerosvitu zaujme spíše mladší ročníky, ale i pro starší se může stát zajímavým výletem, z něhož se v žádném případě nevrátí zklamaní.
Název originálu: Tajná kniha Šerosvitu
Autor: Karolina Francová, Sanča Fülle, Vilma Kadlečková, Lucie Lukačovičová, Julie Nováková
Obálka a ilustrace: Jan Dřevíkovský
Vazba: pevná
Rozměry: 165 x 240 mm
Počet stran: 256
Vydal: Albatros Media – Plus, Praha 2011
Doporučená cena: 299 KčHodnocení: **** (70 %)