Teorie paralelních vesmírů patří k nejpopulárnějším v dnešní době. Co se nám ale po jejím vyslovení představí?
Je Země v paralelním vesmíru také modrá? Zdroj: nasa.gov
Paralelní vesmír je hypotetický scénář, v němž by každý z nás žil trochu jiný život. Pokud by ale počet vesmírů byl nekonečný, muselo by dojít i k nekonečnému počtu variant jednotlivých událostí. Je tedy dokonce možné, že v některých vesmírech jsme se ani nenarodili nebo ani nevznikla naše planeta. Anebo mohla celá naše sluneční soustava skončit v černé díře. I kdybychom se podívali na bližší paralelní vesmíry (například dnes ráno jsme zaspali), můžeme vidět, jak je tato teorie úchvatná.
Myšlenka paralelních vesmírů vychází z takzvané teorie strun. Na základě ní můžeme dojít ke čtyřem druhům jiných vesmírů. Nejprve se zaměřme na paralelní vesmíry prvního stupně. Pokud by byl vesmír opravdu nekonečný, musíme dojít k závěru, že i v něm samotném musí být přesná kopie. Takový vesmír je ovšem tak daleko, že jeho světlo k nám ještě nestihlo dorazit. A jestliže je vesmír skutečně nekonečný, musí existovat i bezbřehý počet paralelních vesmírů prvního stupně.
Vědci však jdou ještě dál. Paralelní vesmíry druhého stupně si můžeme představit jako bubliny, které plují hyperprostorem. Každá z těchto bublin obsahuje svůj vlastní vesmír a v něm existují již zmíněné paralelní vesmíry prvního stupně. Tyto bubliny do sebe neustále narážejí a vznikají sesterské vesmíry.
Vesmíry třetího stupně fungují na jiném principu. První i druhý stupeň je oddělen v čase a prostoru, ale vesmíry třetího stupně tu jsou s námi právě teď na tomto místě. Ačkoli se to zdá neuvěřitelné, jsou jen v jiné dimenzi, proto je nemůžeme vidět. Každé naše rozhodnutí (například zda zahneme vlevo, nebo vpravo) tudíž způsobí, že se naše částice rozdělí (některé půjdou vlevo a některé vpravo), a tak se část dostane do jiné dimenze. Změnit dějiny tedy může i sebemenší odchylka.
Ještě více fantastičtější je teorie paralelních vesmírů čtvrtého stupně. Ty vznikají v hyperprostoru srážkami několika vesmírů. Takové vesmíry by byly naprosto jiné než ty naše. Žádná matematická či fyzikální pravidla jak je známe. Vše by vypadalo zcela jinak, možná by se hmota ani nikdy neseskupila do galaxií.
Zbývá snad už jen doufat, že někdy lidstvo objeví červí díry, aby se do těchto vesmírů mohlo podívat.