Menu
FANZINE.cz
Technologie

TEST: Samsung Series 9. I malá třináctka může mít skvělou klávesnici

Zdeněk Král

Zdeněk Král

15. 1. 2013

Nejvyšší řada je nejvyšší řada; musí zaujmout a nabídnout víc než ostatní modely výrobce, ideálně také překonat konkurenci. Podívejte se s Gamezine.cz, jak dopadly ultrabooky Series 9 od Samsungu.

video
play-sharp-fill

Ultrabooky Series 9 mají být vhodné pro náročné uživatele, tedy kohokoli, kdo laptop často používá a potřebuje (nebo chce) špičku, například pro technologické nadšence či manažery, kteří ocení každou ušetřenou vteřinu čekání a každý kilogram hmotnosti. Tito uživatelé také očekávají rychlé spouštění aplikací i laptopu samotného, perfektní zpracování, pohodlné ovládání a co největší praktičnost, tedy dlouhou výdrž a snadné přenášení.

Odpovídá tomu i cena. Série 9 stojí v třinácti palcích přes třicet tisíc, vyšší model pak kolem čtyřiceti a méně výkonnou patnáctku seženete lehce pod třicetitisícovou hranicí. Cena není nijak přehnaná vzhledem k tomu, že mluvíme o nejvyšší řadě, málo to ale není. Stojí Series 9 za to?

Vzhled, zpracování a hardware

Samsung nabízí u svých vlajkových lodí dvě velikosti, 13″ a 15″. Možná vám neuniklo, že společnost prezentuje větší model jako patnáctipalcový laptop ve čtrnáctipalcovém těle. Překvapivé je, že se nejedná o marketingový blábol, jak by se mohlo zdát. Jde o to, že ultrabook má tak tenký rámeček, že velikostně odpovídá „běžným“ čtrnáctipalcovým laptopům, i když obrazovka má palců patnáct. Kvůli tomu se na klávesnici nevešel numerický blok, což je škoda. U ultrabooku ale kompaktnost potěší a numerickou klávesnici zpravidla stejně najdeme až u větších modelů (15,6″ a víc), tak to Sérii 9 odpustíme.

V čem nenajdeme jedinou chybu je zpracování. Tloušťka laptopu je pouhých 12,9 mm, váží něco málo přes 1 kg a je celý z hliníku. Přístroj je velmi příjemný na dotek, působí luxusním dojmem (takhle měl vypadat Samsung Galaxy S III) a na každém detailu vidíte, že všechno pěkně lícuje a inženýři s designéry si zjevně dali záležet.

My jsme testovali 13palcový model, konkrétně typ NP900X3C-A01CZ, který je i hardwarově atraktivnější. Uvnitř najdete procesor Intel Core i5 3317U, 4 GB DDR3 RAM, integrovanou grafiku Intel HD Graphics 4000 a 128GB SSD. Hardware tedy plně dostačuje a právem řadí laptop do vyšší třídy ultrabooků.

Vyšší verze (A02) se potom pyšní procesorem Core i7 3517U a větším diskem, konkrétně 256 GB.

[album:https://www.fanzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/samsung-series-9/]

Displej je pěkný, 13,3″ s rozlišením 1600×900 pixelů a LED podsvícením. Vypadá výborně a musím pochválit typicky samsungovské nastavení barev, kontrastu a dalších možností, které se kromě chytrých televizí přesunulo i na mobily a právě do notebooků. Pokud máte rádi velmi jasné a zářivé barvy, přijdete si na své, ale není problém nastavení změnit na úroveň běžných monitorů, takže oči vás bolet nebudou. Za to si Samsung pochvalu zaslouží.

Jinak je ale displej spíš průměrný. Přestože rozlišení 1600×900 stačí, a mnoho z nás si stejně musí pohrát s nastavením, abychom měli „větší písmenka“, mohla mít Series 9 FullHD, koneckonců hovoříme o nejvyšší řadě. Stejně tak by neškodilo dotykové ovládání.

Fakt, že konkurenční Acer Aspire S7 je dotykový, by ještě nemusel nutně znamenat, že Samsung v kvalitě displeje prohrál, možnost ovládat PC dotykem stále není standardem. Co se ale právě rozlišení týče, S7 ve FullHD je. Protože se jemností displeje v poslední době všichni výrobci tak rádi chlubí (od Applu až po výrobce mobilů, i ti přecházejí na FullHD), je to ze strany Samsungu u nejvyšší řady trochu překvapení.

Klávesnice si zaslouží vlastní odstavec

Klávesnice je úchvatná. Počítejte s tím, že na oficiálních videích koukáte na americké rozložení a v české verzi se leknete velkého Enteru (přesunula se tak přehláska) a zmenšeného levého Shiftu doplněného o zpětné lomeno.

Polovina uživatelů si toto standardní české rozlišení nemůže vynachválit, druhá půlka nadává, že zpětné lomeno nikdy nepoužije a jen překáží při mačkání Shiftu. Připusťme si, že je to u notebooků standard, ať se nám to líbí, nebo ne. Stejné rozložení má i konkurence, radši ale upozorňujeme, že oficiální obrázky v tomhle zpravidla trochu matou, kdykoli kupujete nějaký laptop.

Podstatné je, že se na klávesnici skvěle píše. Klávesy jsou nízké a velmi tiché, přesto cítíte při psaní odezvu, díky které jsou vaše údery jistější a přesnější. I když je celý přístroj velmi malý, klávesnice jako taková má zjevně prostoru dost, takže i uživatelé, kteří preferují klasické velké desktopové klávesnice, si velmi rychle zvyknou.

Povedl se i multidotykový touchpad. Hlasitější cvakání mu vyčítat nebudu, to je úplně normální, naopak pochválím přesnost a velikost. Samsung opět nešetřil místem, a i když myši zůstávají pohodlnějším způsobem, jak ovládat kurzor, tentokrát si práci skoro užijete.

Windows 7 je zklamání a Norton naštve

Teď bohužel přichází lehké zklamání. Zatímco vnitřnosti laptopu jsou velmi dobré, displej slušný a klávesnice by zasloužila jedničku s hvězdičkou, softwarová výbava zrovna nenadchne.

Vyšší verze (A02) má předinstalované Windows 8 Pro. Také u námi testovaného modelu najdete na oficiálních stránkách informaci, že „Společnost Samsung doporučuje systém Windows 8.“ Jenže uvnitř 900X3C-A01 najdete jen „sedmičky“.

Nevyložte si to špatně, Windows 7 Pro je vynikající a moderní systém, laptop s ním je svižný. Samsung samozřejmě nelže a se sedmičkami laptop prodává, takže po vybalení z krabice vás nečeká nepříjemné překvapení, pokud se před objednáním podíváte, co vlastně kupujete. Upgrade na Windows 8 je pak (do února) otázkou pár stovek, pokud byste se pro něj rozhodli.

Mluvíme však o nejvyšší řadě, o supermoderních, elegantních a výkonných laptopech, proč tam tedy nejsou osmičky rovnou, stejně jako na vyšším modelu? Windows 8 jsou rychlejší, optimalizovanější a přinášejí několik vychytávek, kvůli kterým se jejich uživatelé nechtějí vrátit zpět k Windows 7, i když jinak je systém opravdu „skoro stejný“. Je tedy zklamání, že Series 9 má pouze druhý nejnovější operační systém, a ne současnou windowsáckou špičku.

Ještě kritičtější budeme u předinstalovaného softwaru. Ovládacím a záložním programům od Samsungu nejde nic vytknout, ale když si koupíte překrásný ultrabook za více než třicet tisíc a vykoukne na vás registrace Norton Internet Security, máte chuť do něčeho praštit.

Otravný antivirák nejde ani vypnout, musíte ho odinstalovat, nebo vás bude obtěžovat do smrti.

Otravný antivirák nejde ani vypnout, musíte ho odinstalovat, nebo vás bude obtěžovat do smrti.

Buďme spravedliví, tohle rozhodně nedělá jen Samsung, dělají to skoro všichni a budeme to vyčítat každému výrobci v každé recenzi, dokud peklo nezamrzne a podobné balasty na laptopech nenajdeme. Samozřejmě předpokládáme, že mají výrobci s Nortonem a spol. smlouvy, které nelze jen tak vypovědět. Prosíme vás ale, abyste je aspoň neprodlužovali, uživatelům totiž Norton, McAfee ani ostatní aplikace chybět nebudou.

A u takového ultrabooku to přece nevypadá dobře.

Ve znamení vysoké rychlosti a ucházející výdrže

Už však můžeme zase chválit. Laptop se opravdu spouštěl za slibovaných několik sekund (Samsung naměřil 8,4 sekundy, já stopky nevytahoval, podstatné je, že se spouštěl velmi rychle). Nainstalovali jsme na něj Office 2013, Chrome, Photoshop a pár dalších programů, se kterými by se uživatel mohl denně setkat, a výsledky byly velmi příjemné.

Hardware stíhal požadavky aplikací jedna radost, SSD se postaralo o rychlé spouštění, a dokonce i RAM stačila, ani žravý Chrome s mnoha spuštěnými panely ji moc nezahlcoval.

Výdrž není špatná, laptop vydržel 5 hodin, a to jsem na něm opravdu pracoval. Jakmile pustíte Chrome nebo nějaký film, výdrž rychle klesá, ale pořád je nadprůměrná.

Verdikt

Ultrabooky Samsung Series 9 jsou hardwarově na vysoké úrovni, jsou velice elegantní a jejich technické zpracování je fantastické. Klávesnice je úchvatná a snad jen displej mohl být lepší.

V námi testovaném modelu nás zklamal systém Windows 7, nicméně i když by osmičky měly být ještě lepší a optimalizovanější, i na starším systému vše šlapalo jedna radost. Ani netrpěliví uživatelé se nebudou vztekat, spouštění všech aplikací bylo záležitostí vteřin a běh naprosto plynulý.

Nejvyšší řadě by slušela úplná špička ve všech ohledech, přitom některé parametry určitě mohly být lepší. I tak si ale Série 9 označení „ultrabook“ právem zaslouží a Samsungu rozhodně nedělá ostudu.

Co se nám líbilo:

  • klávesnice
  • technické zpracování
  • rychlé spouštění
  • velice elegantní design
  • nízká hmotnost
  • možnosti nastavení obrazu

Co bychom zlepšili:

  • Windows 8 místo sedmiček
  • FullHD, možná i dotykový displej
  • čistější instalaci, méně předinstalovaných programů
  • RAM stačí, ale víc by jí neškodilo

Parametry testovaného modelu:

[table id=5 /]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

TEST: Samsung Series 9. I malá třináctka může mít skvělou klávesnici

Hide picture