Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

The Legend of Zelda: slavná série vás baví už desítky let, 2. část

Jan Hnilica

Jan Hnilica

10. 11. 2012

V minulém díle jsme se podívali na historii Zeldy do roku 2002. Nyní se zaměříme na následující roky a taky trochu nahlídneme do budoucnosti hry.

The Legend of Zelda: The Wind Waker (2002, GC)

Když se objevila na trhu nová konzole od Nintenda nazvaná Gamecube, tak bylo zřejmé že za dveřmi čeká nová Zelda. Doba Ocariny a Majora’s Mask už byly nenávratně pryč. Nová generace hráčů dostala nové 3D dobrodružství. To, co vás přímo praští do očí, je grafická cel-shaded stylizace. Vypadá možná až příliš přeslazeně a spousta hráčů si na to před vydáním hodně hlasitě stěžovala. Někteří dokonce hru přejmenovali na Celda. Jejich křik však brzy ustal. Opravněně. Wind Waker je uchvátná hra. Má v sobě to nejlepší z Ocariny, mnoho prvků vylepšuje a hratelnost tak posouvá zase o kousek dál.

Wind Waker je možná na první pohled podezřelý svou graficky „dětskou“ stylizací, ale zavrhnout tuto hru by bylo životní chybou. Epické souboje s bossy, stealth pasáže, klasická tuhá místa a skvěle vyprávěný příběh všem pochybovačům zavřou ústa. Wind Waker je Ocarina nového tisícitelí a povedla se na výbornou.

Čtěte také: Vybrali jsme 8 nejlepších her, které si můžete zahrát na LAN párty

The Legend of Zelda: The Minish Cap (2004, GBA)

Pokud se předchozí počin Wind Waker usadil na trůnu trojrozměrných Zeld, tak Minish Cap sedí na tom určeném pro 2D Zeldy. Minish Cap v sobě koncentruje to nejlepší co 2D Zeldy sérii přinesly. Příběh se tentokrát točí okolo stvoření čepice jménem Ezlo. Ta má schopnost činit Linka mikroskopicky maličkým, takže zde znovu máme prolínání dvou světů. Jako již tradičně se setkáte se spoustou nových předmětů, znovu vás oblaží genialita tvůrců snad ve všech možných směrech.

Hra vyšla na GameBoy Advance a už tradičně patří k tomu nejlepšímu co si lze na tomto zařízení zahrát.

The Legend of Zelda: Twilight Princess (2006, Wii,GC)

Hra byla původně plánována exkluzivně na GameCube. Autoři si však dali trochu na čas a nové pokračování vyšlo i na tehdy novou konzoli Nintenda s názvem Wii. Verze Twilight Princess pro oba systémy se lišily v malé drobnosti. V GameCube verzi drží Link klasicky meč ve své oblíbené levé ruce. Avšak s Wii přišel i Wiimote a s ním možnost ovládat Linkův meč vlatní rukou. A poněvadž většina lidí má za svou dominantní ruku tu pravou, tak i Linka čekala změna.

Narozdíl od předchozích barevnějších bratříčků by se amosféra Twilight Princess dala nazvat tíživou. Nintendo se vrátilo k realističtějšímu konceptu. Takže Link už nemá hlavu jako dýně, ale vypadá více lidsky. Po světě, který je šířkou i hloubkou znovu gigantický, se budete prohánět i v těle vlka.

Ganondorf

Král všeho zla, vůdce lidu Gerudo a hlavní Linkův protivník Ganondorf . Zdroj: Nintendo

The Legend of Zelda: Phantom Hourglass (2007, DS)

S Phantom Hourglass se Link vrací zpět do širých končin velkého moře. Jedná se o pokračování Wind Wakera, a proto i grafika jako by z oka vypadla tomuto staršímu bráškovi. K ovládání plně využijete stylus a dotykovou obrazovku. Pravověrným fandům serie bude chvíli trvat, než si zvyknou na nový styl ovládání. Dotykový displej využijete i k řešení hádánek, navádění dráhy bumerangu, stylusem budete udávat kurz plavby. Narozdíl od ostatních Zeld se zde vyskytuje jeden hlavní centrální dungeon – Temple of the Ocean King. Pokoření menších dungeonů poskytne postup v hlavním. A postup v hlavním zase otevře menší.

Kritika přijala hru vlídně, i když s drobnými vytkami. Jedná se sice o klasickou Zeldu, ale nové ovládání nemusí každému sednout.

The Legend of Zelda: Spirit Tracks (2009, DS)

Loď jakožto dopravní prostředek byla vyměněna za vlak. Narozdíl od lodi však budete mnohem méně svobody pohybu. Alespoň vizuálně. Další novinkou je tom že tentokrát vás bude doprovázet princezna Zelda. Tedy v duchu. Opravdu. Její duše se oddělila a bude vám v tomto dobrodružství dělat parťáka.

Příběh se odehrává přibližně 100 let po událostech z Phantom Houglass. Link se chce vypracovat z nováčka na zkušeného mašinfíru. Cestuje proto do hradu Hyrule, aby zde získal od princezny Zeldy pověření. Příběh se poté jako obvykle zamotá. Spousta kvalitní zábavy zaručena. K ovládání znovu využijete stylus a pokud jste hráli předchozí DS Zeldu, tak se s ovládáním rychle sžijete.

The Legend of Zelda: Skyward Sword (2011, Wii)

Zatím poslední hra serie. Příběhově hra předchází událostem z Minish Cap. Link se tentokrát inkarnuje do obyvatele světa Skyloft. Toto místa se skládá z obláčkových ostrůvků a dlí vysoko nad Hyrulem. Zelda, Linkova kamáradka z dětsví je uvězněna démonickými silami na povrchu země. Link, tak musí cestovat za ní, aby ji jako vždy zachránil. Všechny klasické prvky zustávají. Znovu tak dostanete na hraní obrovský svět plný jeskyní, truhel a zajímaých předmětů.

K ovládání plně využijete Wii Motion Plus, na který je hra primárně designovaná. Čekají vás tak pořádné mečové bitvy, a když budete ve velkém zápalu, dejte si pozor ať vám nevyletí z ruky. K limitované edici byl přiložen zlatý Wii Remote Plus a soundtrack nahraný symfonickým orchestrem. Zkrátka epic.

Čtěte také: RECENZE: XCOM: Enemy Unknown předčí i blockbustery o mimozemšťanech

Quo Vadis Zelda?

Na novou platformu Wii U už se poctivě vyrábí nové dobrodružství, které bylo naplánováno na rok 2014. Na projektu se pracuje už od roku 2010 a Nintendo dalo dohromady největší tým vývojářů v historii. Nová Zelda by se také měla stát nejdražším projektem Nintenda.

Od určité doby se stabilizovala určitá kostra, na které je každé další pokračování úspěšně vystavěno. Přesně jak Miyamoto sliboval, vždy znovu a znovu dostanete do ruky svět, který je třeba prolézt opravdu pečlivě. A tak to mají fanoušci serie rádi. Zeldy mají zvláštní styl hraní a pokud se mu nepodřídíte, tak se příliš daleko nedostanete. Design je geniální. To ocení především ti, kteří už nějakou tu Zeldu hráli opakovaně. Zjistíte kolik věcí jste minuli a bláhově si tak při prvním zahrání mysleli, jak jste hru prochodili křížem krážem. Omyl.

Lidé obecně mají rádi jistoty. A proto, když už se v životě každého z nás nějaká objeví, tak se jí držíme. V herním světě lze za jistotu považovat tuto perlu od Nintenda. Zahrajte si jakýkoliv díl a neprohloupíte. Zjistíte, že pod tou něžnou slupkou se skrývá hra spíše pro zkušené a trpělivé hráče, kteří rádi všemožně šmejdí, zkoumají a hledají. Legend of Zelda je hrou přetékající epickými momenty, na které budete ještě dlouho po dohrání vzpomínat.

[table id=4 /]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

The Legend of Zelda: slavná série vás baví už desítky let, 2. část

Hide picture