Vědci podrobili analýze ztracenou buddhistickou sošku, kterou v třicátých letech ukradli nacisté z Tibetu. Překvapivě zjistili, že je vyrobená z meteoritu.
Dlouho ztracená soška Vaišravany překvapila vědce Foto: archiv Dr. Elmara Buchnera
Občas nás překvapí sám život tím, jaké scénáře dokáže vymyslet. Jako z dobrodružného románu je příběh jedné dlouho ztracené sošky.
Nacistické Německo bylo přímo posedlé hledáním spojení mezi Tibetem a Germány. Za tímto účelem vznikly tajemné organizace jako okultní Thule a archeologická Ahnenerbe. Právě Ahnenerbe se zabývala sběrem veškerých materiálů, které nějak podpíraly myšlenku árijské rasy.
Tato skupina se vydávala do Tibetu a odtud odnášela různé nálezy, mezi nimiž byla i tisíc let stará soška Vaišravany, vůdce čtyř nebeských králů buddhistické tradice a vládce severního směru.
Soška měří 24 centimetrů a váží deset kilogramů. Oddíly SS ji z Tibetu odvezly kvůli symbolu svastiky (hákového kříže), který má na prsou a který se stal ve své levotočivé formě symbolem Třetí říše. V Tibetu se však jednalo o rozšířený symbol, který do západního světa přišel obzvláště díky dílům H. P. Blavatské, na jejíchž myšlenkách stála část árijské mytologie.
Socha byla až do roku 2007 v soukromé sbírce, na veřejnost se dostala až poté, co její majitel zemřel. Po aukci se nový vlastník rozhodl nechat podrobit sošku zkoumání a nechal ji odvést do university ve Stuttgartu. Po sérii testů vyšlo najevo, že je soška z velice vzácné niklové rudy ataxitu, který se nachází v meteoritech. Datování pak ukázalo, že meteorit dopadl na Zemi někdy před 10 – 20 tisíci lety.
Tým zkoumající meteorit věří, že jde o úlomek meteoritu Chinga, který dopadl na území Ruska a Mongolska.