TOP 14 věcí, co jste nevěděli o Star Treku, ale báli jste se zeptat
Jan Neuman
22. 10. 2011
Stejně jako každý z nás, i seriály mají svá tajemství. Star Trek není výjimkou. Připravili jsme pro vás celkem čtrnáct pravd, které jste o tomto kultovním seriálu nevěděli, a možná se na ně báli i zeptat.
USS Enterprise se měla původně jmenovat Yorktown
Věřte nebo ne, v původním zpracování Gena Roddenberryho se slavná loď nejmenovala USS Enterprise. Roddenberry původně přemýšlel nad jiným jménem, a to Yorktown, což byl také pojem z bitvy o Midway.
Geordiho vizor byl ve skutečnosti upravený filtr z auta
Slavný vizor Geordiho La Forge ze Star Trek: Nová generace byl pouze dodatečný nápad. Vizor jako takový se objevil až na prvním natáčecím dni a nikdo by v něm asi nehledal obyčejný vzduchový filtr z auta. Inu geniální myšlenky a nápady přicházejí někdy na poslední chvíli a nemusí se jednat o nic složitého, stačí jen vybrakovat auto.
The YouTube ID of XOFfLVLod7c&feature=player_embedded is invalid.
Sedmá z devíti svolila až napočtvrté
Role okouzlující Sedmé z devíti ze Star Trek Voyager byla herečce nabízena celkem čtyřikrát, než ji přijala. Jeri Ryan nakonec souhlasila a napasovala své tělo do těsného a všechny přednosti zvýrazňujícího šedého oblečku. Nezbývá tedy než poděkovat jejímu manažerovi, který to na počtvrté dokázal.
Scotty měl dabléra na ruce
Nejslavnější inženýr z celé Hvězdné flotily měl jen čtyři prsty na pravé ruce. James Dohan, který Scottyho hrál, přišel o prostředníček v druhé světové válce. Ve scénách, které vyžadují detailní záběr, byl zapotřebí i pár zdravých rukou. Pravda je patrná pouze v několika vzácných scénách, jako tomu je kupříkladu v epizodě Trable s tribbly.
Leonard Nimoy nebyl první volbou pro Spocka
Role Spocka byla původně nabídnuta legendě Martinu Landauovy. Landau však odmítl, a tak byla tato role nabídnuta Leonardu Nimoyovi. A zatímco Landau mohl být v roli Spocka lepší, fanoušci si dnes jen obtížně představují v roli prvního důstojníka Enterprise někoho jiného. Navíc je zde další zvláštní věc, Leonard Nimoy měl později převzít roli experta na převleky v Mission: Imposible, když Landau ohlásil svůj konec.
Star Trek je seriál, ve kterém se objevil první černošsko-bělošský polibek
Polibek kapitána Jamese T. Kirka a komunikační důstojnice Uhury bylo vlastně první mezirasové muchlování v americké televizi. Ačkoli byly kvůli NBS natočeny dvě scény, jedna bez polibku a druhá s polibkem, vybrána byla nakonec ta s polibkem. Údajně i kvůli tomu, že ta bez polibku byla natolik zpackaná, že se NBS rozhodla pro líbání. Inu, William Shatner a Nichelle Nichols asi věděli, co dělají, zakázané ovoce přece chutná nejlépe.
The YouTube ID of lThvEsP5-9Y&feature=player_embedded is invalid.
Borgové měli být původně rasou brouků
I když je těžké si představit, že jedna z nejznámějších cizích ras ve Star Treku, Borgové, byla ve scénáři původně napsána jako brouci. A následná změna byla provedena pouze kvůli rozpočtovým omezením. Vydrželi by na obrazovkách hmyzáci stejně tak dlouho jako kolektiv napůl lidí a napůl strojů? Odpověď zní ne. Báli by se snad diváci nějakého brouka Pytlíka namísto těchto napůl kybernetických zombíků?
Mick Fleetwood si kvůli Star Treku oholil vousy
Je až s podivem, že se v jedné epizodě Star Trek Nová generace objevil i tento britský hudebník, bubeník a jmenovec blues-rockové kapely Fleetwood Mac. A ještě zvláštnější na tom je, že si kvůli této roli oholil svoje legendární vousy. Možná proto byl jako hodnostář Antedean zcela k nepoznání.
Nejslavnější věta ze Star Treku není původní
Ukázalo se, že nejznámější věta Star Treku, „pronikat odvážně tam, kam se člověk dosud nevydal“, byla téměř doslovně přepsána z knihy o vesmíru, kterou Bílý dům vydal po letu Sputniku v roce 1957. V anglickém originálu, „to boldly go where no man has gone before“, je přidána i gramatická chyba (správně se píše „to go boldly“), bez ní by to ale prý nevypadalo tak cool.
Gene Roddenberry odpočívá pokojně ve vesmíru
Popel Jamese Doohana a tvůrce Gena Roddenberryho byl vystřelen do vesmíru. Space Services Inc., společnost, která organizovala obě vystřelení, ve skutečnosti Roddenberryho popel vyslala vedle kontroverzní ikony šedesátých let Timothyho Learyho v roce 1997.
Role majora Kiry Nerys vznikla proto, že Michell Forbes neměl čas
Role majora Kiry Nerys byla do Hlubokého vesmíru devět přidána doslova na poslední chvíli. Původně měla být pro roli rezidentky na Bajorské stanici vybrána Ro Laren, kterou hrála Michell Forbes. Ta však neměla zájem v tuto dobu doplnit řady herců pro tuto linii Star Trek. To dalo tvůrcům možnost vybrat do role Nanu Visitor, a že to byla parádní volba!
Zhlédnout všech 726 epizod včetně spin-offů a jedenácti filmů zabere tři týdny
Čistě hypoteticky, kdybyste se rozhodli si pořídit každé DVD každé Star Trek série, a řekněme, že byste si chtěli pustit všech 726 epizod včetně spin-offů a všech jedenácti filmů a neudělali si ani jedinou pauzu na jídlo nebo návštěvu koupelny, sledovali byste Star Trek neuvěřitelné tři týdny!
Skvrny nadporučíka Jadzii Dax byly malovány každý den znovu
Je to těžké uvěřit, ale známé skvrny na kůži vědecké důstojnice Jadzii Dax, kterou hrála Terry Farrell, byly ručně kresleny každý den před natáčením. Touto činností se zabýval Michael Westmore a zabrala mu každý den i více než hodinu.
Kapitánka Janewayová měla vypadat jinak
Nejen, že Kate Mulgrew nebyla vybrána do role kapitánky Janewayové, ona dokonce ani nebyla mezi herci, když se začaly natáčet příběhy hvězdné lodi Voyager. Genevieve Bujold původně roli vzala, avšak po několika prvních dnech natáčení svou další spolupráci odřekla. Dnes by se měli producenti podívat zpět na záběry natočené s Bujold a děkovat bohu, že Kate Mulgrew nakonec roli vzala.
Star Trek
Sci-Fi/Dobrodružný
USA, 1966Režie: Jud Taylor, Michael O’Herlihy, Marvin J. Chomsky, Joseph Sargent, Harvey Hart
Hrají: William Shatner, Leonard Nimoy, DeForest Kelley, Grace Lee Whitney, James Doohan, George Takei, Nichelle Nichols, Walter Koenig, Majel Barrett, John Winston, Diana Muldaur, Ricardo Montalban, Elisha Cook Jr., Frank Overton, Sid Haig, Clint Howard