Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

TOP 5 antologií roku 2010. Žijí v Temných uličkách Draci?

Jakub Ehrenberger

Jakub Ehrenberger

20. 12. 2010

antologie Legendy: Draci!TOP FANTASTIKA 2010!Přestože antologií a povídkových sbírek letos čtenář v edičních plánech nenašel zase tolik, na poli kratších próz bylo rozhodně živo. Pokud patříte mezi milovníky kratších příběhů, jaké smíšené výběry byste z letošního roku neměli minout?

Ilustrace na obálce antologie Legendy: Draci Autor: Jana Šouflová

Ilustrace na obálce antologie Legendy: Draci Autor: Jana Šouflová

Do výběru nejlepší pětice antologií roku 2010 se probojovali hned dva výběry tuzemské, což jistě potěší zejména vlastence. Slyším nalévat víno na Moravě? Davy na Staroměstském náměstí? Hlahol v hostincích na Orlickoústecku? Doufám, že hlavně tam, protože místní rodák Ondřej Jireš letos opět potvrdil, že v současné době těžko hledá mezi českými editory konkurenci.

Reprezentativní antologie české sci-fi

Hned dvě výrazné antologie české sci-fi se letos objevily na našem trhu a obě jsou naprosto odlišné. Zatímco Ivan Adamovič se ve Vládcích vesmíru vrátil k českým literárním klasikům minulého století, Ondřej Jireš se držel tváří současných, které jsou přece jen čtenářsky vděčnější. Titulem Hvězdy české sci-fi (recenze Jakuba Ehrenbergera) navázal Jireš na svůj předchozí úspěšný pokus představit několik známých českých fantasy cyklů v Legendách české fantasy, neméně úspěšně.

V letošním výběru nechybí Vladimír Šlechta, který se tak definitivně vrátil i k příběhům majora Oggerda (recenze povídkové sbírky Střepy z Apokalypsy), Ondřej Neff, Jaroslav Velinský a Jiří W. Procházka. Něžné pohlaví v antologii reprezentuje Vilma Kadlečková. Případného čtenáře, kterým by rozhodně měl být každý milovník české sci-fi, tak nejspíš zamrzí pouze to, že jednotlivé cykly jsou si v mnohém tematicky hodně podobné. Kvalitní editorský počin zdobí vnitřní ilustrace známých českých ilustrátorů.

Život na Draka, antologie na zabití

Zatímco Jirešův výběr byl vskutku reprezentativním výběrem, druhá česká antologie v  žebříčku volá téměř po pansofickém přístupu. Mohutným špalkem rozhodně neházejte do dálky. Jednak byste mohli někoho zranit, jednak byste se připravili o příjemné čtenářské zážitky.

antologie Legendy: Draci

Dlouho očekávaný titul Legendy: Draci (recenze Anny Malé) sestavili Michael Bronec a Jakub D. Kočí, čímž pravděpodobně dali vzniknout vůbec nejrozsáhlejší české antologii vůbec. V takovém výběru samozřejmě stěží může čtenářům šmakovat vše, ve výsledku však převažuje spokojenost. Svými příspěvky antologii pomohli na svět začínající i již zavedení čeští spisovatelé, mezi nimiž nechyběl Pavel Renčín, Leonard Medek nebo Jana Rečková.

Paranormální detektivové řádí v Temných uličkách

Tradičním dodavatelem antologií bývá už léta nakladatelství Triton, v němž však letos vyšli pouze již zmiňovaný Adamovičovi Vládcové vesmíru. Pro letošní sezónu jej tak na poli zahraniční produkce zastoupil Polaris. Nakladatelství, v němž jsou antologie jinak opravdovou vzácností, nás pozvalo do městských ulic, a to na procházku vskutku lákavou. V jediné knize se totiž můžete setkat se čtveřicí příběhů odehrávajících se na třech kontinentech. Kam přesně míří jednotliví hrdinové? Do Temných uliček.

Toužíte-li po návštěvě Severní Ameriky, letenky vám proplatí chicagský čaroděj Harry Dresden, jehož autor Jim Butcher si u nás buduje slušnou základnu čtenářů, a bostonský padlý anděl Remy z novely Thomase E. Sniegoskeho. Na první schůzku s Harper Blainovou, hrdinkou spisovatelky Kat Richardsonové, budete muset až do Mexika. Na závěr neuškodí návštěva srdce londýnské metropole. Na ulicích Noční strany už nás očekává John Taylor, detektiv z pera Simona R. Greena.

Dost bylo upírů! Myslíte?

Všeobecná upírománie u nás téměř volá po založení nového studijního oboru, zdaleka vše však není jen šedý průměr. A zůstaneme-li u průměru, dvojdílná antologie Z upířích archivů (recenzi Alžběty Lexové připravujeme) vyžaduje na polici v knihovně nadprůměrně rozsáhlý prostor. Přes 1300 stran povídek zabývajících se upíry v jejich nejrozmanitějších podobách sestavil v jediný kolosální celek Otto Penzler, editor, který se běžně věnuje detektivnímu žánru.

Vězte, že v případě Penzlerových antologií je slovo archiv vskutku na místě. Dvojice knih obsahuje celkem osmdesát upířích příběhů od zesnulých mistrů, hvězd současné scény i jmen, které zažívají v antologii svůj český debut. V archivních fasciklech nechybí Stephen King, Edgar Allan Poe či Arthur Conan Doyle. Komu podobné záruky nestačí, snad jej uklidní Dan Simmons, Clive Barker nebo Bram Stoker.

Klapka! Kamera! Space Opera!

Přestože zařazení antologie New Space Opera 2 na seznam nejlepších pěti antologií letošního roku se může zdát předčasné, pochybovat o její kvalitě je naopak čirý pesimismus. Zárukou kvality jsou už jména editorů Gardnera Dozoise a Jonathana Strahana a vítězství v čtenářském ocenění Locus, nedůvěřivcům však nabízíme i ochutnávku známých jmen, které se v knize objeví.

Autoři jako John Kessel, John Scalzi nebo Cory Doctorow nejspíše fanoušky sci-fi svou účastí na projektu nepřekvapí, antologie však obsahuje i celou řadu prací od autorů, od nichž bychom sci-fi běžně nečekali. Vyzdvihněme mezi nimi třeba Tada Williamse, Gartha Nixe či Jaye Lakea, který se sice věnuje sci-fi poměrně výrazně, v češtině mu však vychází spíše fantasy.

A co časopisy? Mají si s kým hrát?

Přestože si to mnohdy neuvědomujeme, antologiemi jsou svým způsobem i tištěná periodika. Pevnost v letošním roce odváděla v rámci povídkové sekce poměrně standardní výkon. Letos se i díky oslavě stého čísla objevila na jejích stránkách celá řada známých autorů včetně George R. R. Martina a českých stálic.

Naopak Ikarie dlouhodobě řešila existenční potíže, které vedly až k jejímu zániku. Z popela však povstal fénix jménem XB-1, jehož první číslo rozhodně nezůstalo čtenářům Ikarie nic dlužno a zásobilo trh povídkami známých jmen. V průběhu roku vyšly nové příběhy Jaye Lakea, Roberta Silverberga, Elizabeth Bearové a celé řady dalších.

Česká mutace Magazínu F&SF letos definitivně přešla na půlroční periodicitu, samotné povídky to však nijak neohrozilo. Letos jsme se tak dočkali mimo řadu dalších i Paola Bacigalupiho (povídka později vyšla v autorově sbírce Čerpadlo 6), Daniela Abrahama, Ursuly K. Le Guinové či Terryho Bissona.

Nad Tatrou sa blýska, online poviedky žijú

Slovenská časopisecká konkurence Fantázia taktéž snížila periodicitu, v každém letošním čísle byla nicméně alespoň dvojice povídek. Slovenští autoři přitom téměř vždy snesli kvalitativní porovnání s případnou zahraniční konkurencí, přestože ji jednou tvořil i Paolo Bacigalupi (povídka Hazardný hráč).

V souvislosti s povídkovou produkcí však jistě není od věci zmínit taktéž projekt online povídek na našem serveru Topzine.cz, který si předsevzal nabídnout online překlady povídek zejména pozapomenutých nebo v češtině doposud nepublikovaných autorů. Pro projekt se však záhy podařilo získat i známější jména jako Ekaterinu Sediu, Stephena Dedmana či Ellen Klagesovou.

Závěrem otočíme uzávěrem

Přestože na antologie letos nezbylo v edičních plánech tolik prostoru, jejich vysoká kvalita i rozsáhlost nám to v mnoha případech vynahradily. Časopisecky či online se v českém překladu objevila také řada dalších povídek. Kandidáti pro rok následující už se však rýsují na obzoru. Ondřej Jireš plánuje antologii s prozatímním názvem Krev a víno, v níž by se autoři měli zaměřit na vrcholný středověk, jeho kolega Martin Šust zase už nějaký čas připravuje v rámci laserovské edice New space opera vlastní antologii Prach hvězd, pokračování úspěšných Plamenů hvězd. A to jsou jen lákadla tuzemská.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

TOP 5 antologií roku 2010. Žijí v Temných uličkách Draci?

Hide picture