Je to pravda, nečeká nás nic hezkého. Žánr dystopie je oblíbenou knižní a filmařskou fantazií. Podívejte se na možné scénáře zítřejšího světa a řekněte, které vás zaujali nejvíce.
Čas se nachýlil, Zdroj: distributor filmu
Snad se ani tvůrcům nemůžeme divit, vyhlídky na budoucnost nejsou nikterak růžové. Historie se zase a znovu opakuje, pocit převahy a vidina moci nás zaslepuje. Po objevení Ameriky jsme pobili Indiány, při kolonizaci zotročili Afričany a teď likvidujeme své životního prostředí. Dystopické snímky nám ukazují, kam nás naše chování může přivést.
Je nutné zmínit ještě alespoň některé další snímky, které se bohužel do tohoto výběru nedostali. Nesmí zde chybět Avatar Jamese Camerona, který díky svému technickému zpracování a hloubkovému 3D je na vrcholu vizuálního požitku. Šílený Max a Potomci lidí stojí rozhodně také za zhlédnutí. Stejně tak i Equilibrium s Christianem Balem. Pokud máte rádi Pixar, pak rozhodně i Vall-I.
Pohled filmařů není jednotný. Někteří tvrdí, že ke zkáze potřebujeme cizí element (emzáci, evoluce). Například Herbert George Wells v díle Válka světů spoléhal na mimozemšťany, několik zpracování Planety opic zase věří v evoluci. Specifickou budoucností jsou filmy dávající důvěru našim kamarádům robotům, kterým se přestaneme líbit. Strach z mechanických přátel a kolegů androidů máme ze série filmů Terminátor.
5. 451° Fahrenheita (1966)
Masová média jsou hrozbou pro samostatně přemýšlející lidi. Společnost se dostane do takové situace, kdy je čtení knih oficiálně zakázáno. O přemýšlení není zájem, lidé se ženou za zábavou a těch několik, kteří číst chtějí, je trestáno.
Hasiči dostali nová povolání – pálí knihy a s nimi i domy těch, kteří je přechovávají. 451° Fahrenheita (cca 233 °C) je teplota, při které hoří papír.
4. Blade Runner (1982)
V roce 1982 je cyberpunková kultura již v plném proudu. Replikanti (pokročilý androidi), dříve využívaní pro nebezpečné mise, de facto otroci, se vzbouřili a došlo ke krvavé bitvě. Nakonec byli ze Země vyhnáni pod trestem smrti.
Jednotka Blade Runner, jejímž členem byl i Rick Deckard (Harrison Ford), byla určena k eliminaci zbylých replikantů. Nyní je Rick povolán opět do práce. Film vychází z námětu knihy Sní androidi o elektronických ovečkách? od Philipa K. Dicka.
3. Metropolis (1927)
Na otázku, co bylo před Matrixem, Blade Runnerem, Avatarem a celou Gilliamovou tvorbou je odpovědí Metropolis. Snímek popisuje rozkol lidstva v technologicky industrializovaném světě, jež nás přivedl k vzájemnému odcizení.
Ve společnosti jsou dva druhy lidí: jedni myslitelé, kteří neumí obsluhovat stroje, a druzí dělníci, jež nemají žádný rozhled a otročí u strojů. Zápletka začíná tehdy, když se jeden z myslitelů dostane do podzemí mezi dělníky. Veledílo Fritze Langa se v roce 2001 dočkalo i remaku.
2. 12 opic (1995)
Terry Gilliam obsadil do hlavní role Bruce Willise a nemohlo to dopadnout špatně. Jeden z nejhorších scénářů lidské budoucnosti se naplňuje ve filmu 12 opic. Lidstvo se dočkalo holocaustu, většina populace okamžitě zemřela a malá společnost, jež přežívá, se nachází v podzemí. Povrch planety je nyní zamořen radiací.
Poslední nadějí je dobrovolník James Cole (Bruce Willis) poslaný do roku 1996, aby zabránil holocaustu. Za zmínku určitě také stojí, že Gilliam má za sebou ještě jeden velmi úspěšný dystopický snímek, který vyšel o deset let dříve s názvem Brazil.
1. Matrix (1999)
Na prvním místě se umístil počin bratrů Wachowských, filmová trilogie Matrix započatá snímkem z roku 1999. Dnešní svět je iluze – Matrix. Lidstvo až na pár set šťastlivců slouží jako baterie pro roboty, s kterými vedou válku.
Země je zničená a o vítězství ve válce nemůže být ani řeč. Poslední nadějí je najít Vyvoleného, který může lidi osvobodit a Matrix měnit k obrazu svému.
Znáte lepší dystopický snímek? Napište nám o něm do komentářů.