V blízkosti starobylého kamenného svatostánku Stonehenge objevili britští vědci stokilový, neobvykle zachovalý meteorit. V zachovalém stavu tam záhadným způsobem přečkal 30 000 let včetně doby ledové.
Takovéto úkazy byly od nepaměti pro lidstvo fascinující Zdroj: sxc.hu
Pro starověký lid sídlili bohové na obloze, bouře, déšť, krupobití, ale i čarovný východ slunce a jeho mizení na západě, to vše byly božské projevy. Jaké pozdvižení pak musela způsobit padající hvězda?
Je tomu více než 30 000 let, co do Země v oblasti dnešního Albionu narazil meteorit o hmotnosti něco málo pod sto kilo a v průměru měřil půl metru. Jedná se o největší meteorit, který byl v Británii nalezen.
Vědcům nešlo do hlavy, jak to, že i po 30 000 letech je stále v dobrém stavu a téměř se na něm nepodepsal zub času a hlavně zub dravé doby ledové, která se postupně přehnala přes tamější klimatický pás.
Meteorit má zajímavou historii. Před 200 lety jej objevili archeologové na jednom z druidských pohřebišť blízko Stonehenge. Byl pochován na svaté půdě. Profesor planetární vědy Colin Pillinger říká, že tak zachované meteority z tak hluboké minulosti se našly pouze v Antarktidě a Saharské poušti. Druidi nejspíše použili meteorit jako jeden ze stavebních kamenů pro pohřební komoru jednoho z velmožů. To jej uchránilo před nepřízní počasí.
Tento chudák se spíše omylem stal součástí náboženské tradice. Jinak tomu je o tisíce kilometrů dál, v Mekce, kde stojí tajemná krychle Kaa‘ba, nejposvátnější místo Islámu. Zde je uložen podle legendy kámen, který anděl Gabriel snesl z ráje na zemi. Jedná se o černý kámen, který musí během pouti do Mekky (hadždži) každý věřící políbit. S největší pravděpodobností jde o úlomek meteoritu.