Nedávno proběhla premiéra nového filmu Underworld, na které jsme samozřejmě nemohli chybět, a dnes se ohlédneme za celou prozatímní sérii. Od Underworld, přes Underworld: Evolution, Underworld: Rise of the Lycans, až k nejnovějšímu Underworld: Awakening.
Selene je kočka, Zdroj: distibutor filmu
Redakce FANZINE.cz pro vás připravila přehled všech filmů Underworld tak, jak postupně přicházely na filmová plátna.
Underworld (2003)
První díl odstartoval vcelku slušně. Kvalitní a originální příběh podporovala slušná akce, pěkná upírka, drsní lykani a sympatický kříženec obou. Nejednalo se o žádný oscarový trhák, či film, který člověk potřebuje vidět víckrát než jednou, nicméně svou úlohu plnil více než dobře. Bavil masy lidí, které byly ochotny za tento film zaplatit.
Na filmu spolupracovaly dohromady čtyři země, a to USA, Německo, Maďarsko a Velká Británie. První film byl točený v područí režiséra Lena Wisemana.
Děj filmu byl na začátku asi hlavním tahounem. Povýšení upíři, kteří šli s dobou, drželi se v ústraní od lidí, ale zároveň se nenechali omezovat, no a proti nim lykanové (vlkodlaci), kteří nedokázali příliš ovládat své zvířecí pudy a upřímně nenáviděli upíry (proč to tak je, se dozvíme v rozsáhlé podobě ve třetím díle). A do centra této rovnováhy se najednou dostane jakýsi vyvolený (ten přeci nemůže chybět v žádném sci-fi/fantasy filmu), který kombinuje dobré vlastnosti obou ras a přitom nemá žádnou z jejich slabostí.
Kdo jej dostane na svou stranu, stal by se silnějším, ale důležitější je, aby jej nedostala strana druhá. Takže chytit, či zabít. Selene (Kate Beckinsale) jakožto smrtonoška (forma upířích zabijáků) se s tímto křížencem, jenž se jmenuje Michael Corvin, seznámí, dalo by se říct nad rámec povinností, čímž se dost změní její loajalita ke své rodině.
Underworld: Evolution (2005)
Druhý film byl téměř totožný s prvním, také jej měl na starost stále stejný režisér, nicméně již jsme dostali mnohem více bojů a méně příběhu, který by se prakticky dal shrnout do jediného souvětí. Starší z upírů (vůdci) se rozhodli zbavit jak Selene, tak Michaela, jelikož jedna je zrádkyní a druhý je příliš nebezpečný. Postupně spolu odhalují temnou minulost upírů, kteří jsou stejně tak prohnilí, jako nebezpeční.
Dostaneme se dále do minulosti a odhalíme původ upírů i lykanů, kteří jsou prakticky bratři. Nakoukneme i do původu celého konfliktu těchto dvou ras a hlavní hrdinové se dokonce utkají s upířími celebritami , jako je první skutečný upír.
Selene také postoupí za pomoci jistého daru a stane se více než obyčejnou upírkou (přestože velice schopnou). Akce tak eskaluje do epických rozměrů a uvidíme proti sobě stanout ty nejlepší z nejlepších.
Underworld: Rise of the Lycans (2009)
Vzpoura lykanů se odehrává dávno před dějem prvního a druhého filmu. Dostaneme se totiž do středověku, kdy upíři vládli ještě větší mocí, a to dokonce i nad lidmi, konkrétně nad lidskou šlechtou. Lykané nebyli důstojnými protivníky upírů a sloužili pouze jako otroci a strážci. Spoutaní, ponižovaní a lovení. Ne všichni vlkodlaci byli schopni ovládnout svou zvířecí stránku, takže v lesích existuje skupinka, jenž upíry i lidi neustále napadá, ale není schopná změnit se do lidské podoby.
Třetí díl byl dějově nejzajímavější a také nejobsáhlejší. Akce bylo o něco méně, ale přesto si film získal stejnou oblíbenost jako předešlé dva. Také se zde poprvé vyměnil režisér (Patrick Tatopoulos). Na celou příběhovou linii bylo tentokrát nahlíženo z pohledu druhé válčící strany.
Lykané, kteří toužili především po svobodě, ale upírů se příliš báli. Nicméně do hry vstupuje láska (překvapení). První vztah mezi upírkou a lykanem, který samozřejmě nemohl být tolerován (jakási fantasy verze Romea a Julie). V předešlých filmech jsme mohli vidět scény, které nám zde nakonec objasní o co šlo, otec, jenž popravil svou vlastní dceru, jelikož se paktovala s vlkodlakem. Asi vám to všem právě došlo.
Nejnovější film série Underworld, a jak se zdá, také ne poslední. Po Vzpouře lykanů jsme najednou obrátili o 180 stupňů. Nárůst příběhové linie najednou upadne téměř do zapomnění a prioritou se stává téměř čistá akce. Ocitneme se v budoucnosti, upíři a lykané jsou odhaleni a vyhlazováni lidmi. Upíři žijí v podzemním chrámu, vlkodlaci zase jako krysy nebo aspoň tak se to na první pohled zdá.
Budeme svědky pár překvapujících odhalení, kýčovitých rozhovorů a srdcervoucích scén. Nicméně, všechny nedostatky, které se týkají příběhu, nahrazuje akce. Dobře odvedená choreografie soubojů, bitvy upírů, lykanů, lidí. Téměř vše, co na plátně uvidíte, bude dřív nebo později zastřeleno, nebo bude střelcem.
Michael se tentokrát ukáže pouze na pár vteřin a ještě ke všemu naprosto bezmocný, kdežto Selene se po třetím dílu, kde nebyla vůbec, navrací v plné parádě. Na konci Underworld: Evolution se Selene stane téměř bohyní mezi upíry, porazí toho nejsilnějšího, zbaví se slabostí vůči stříbru a světlu, ve zkratce je téměř nesmrtelnou.
Přesto však z tohoto dílu dýchá jakýsi pocit bezmoci, nikdo jí výrazněji neublíží, nebo neohrozí, nicméně jakmile se ukáže genetická mutace lykana, který má podobné výhody (imunita vůči stříbru), je téměř neschopná s ním cokoliv udělat. Jak jsem již zmínil, děj obdržel významnou ránu pod pás, ale o to více získal film na obrátkách. Výsledná hodina a půl uběhne vcelku rychle a nudit se u filmu rozhodně nebudete, nicméně platit za 3D je zde lehce nadbytečné a dívat se na film podruhé ještě zbytečnější.