Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

Upíři. Fenomén, který vládne knižním pultům už šest let

Redakce

Redakce

25. 11. 2012

Zapomeňte na hobity, skřety a elfy. Teď přicházejí upíři! Tyto krvelačné bledolící bytosti na nás útočí ze všech knižních pultů již od roku 2005. A z knih s upíří tematikou se stávají bestsellery.

FOTO: Twilight Saga: Rozbresk (2012)

Fenomén odstartovala Twilight sága. Pomohla jí i filmová verze. Zdroj: Bontonfilm

Není se čemu divit. Lidé byli tajemnými bytostmi přitahováni odjakživa. Vzpomeňte si třeba na dnes již klasické vampýrské dílo Drákula z roku 1897 od Brama Stokera. A kdo že upíry znovu vytáhl z rakve a začal hotovou mánii? Nebyl to nikdo jiný než autorka populární ságy Twilight Stephanie Meyer.

Bestsellerem snadno a rychle

Příběh hlavní hrdinky Twilightu Belly Swannové se rozrostl na čtyři díly a dosáhl ohromné popularity a komerčního úspěchu. A to jej Stephanie Meyer nechtěla ani vydat. Na nátlak své sestry ho ale poslala do agentury a už po devíti minutách jí přišla odpověď od Spisovatelského domu. Ještě téhož roku podepsala smlouvu na další tři knihy za 750 000 USD.

Přečtěte si: Upíři, vlkodlaci a jiní ve městech. Pozor na falešnou urban fantasy!

Kniha se stala naprostým bestsellerem, prodáno bylo více jak 100 miliónů výtisků a byla přeložena do 37 světových jazyků. Do České republiky se překlad dostal roku 2005 a ani tady nezůstal bez odezvy. Ač vypadalo, že knihy s upíří tematikou jsou dávno za zenitem, Stmívání získalo spoustu fanoušků všech generací.

Knihy se dočkaly i filmového zpracování. Hlavní roli Belly Swanové a upíra Edwarda Cullena se nezhostil nikdo jiný než Kristen Stewart a Robert Pattinson, kteří se díky filmovému hitu stali novými teenagerskými miláčky.

Upíří hemžení

A od tohoto zlomového úspěchu se to upíry v knihách jen hemží. Po Stmívání následovaly například Upíří deníky a Vampýrská akademie.

Upíří deníky spatřily světlo světa již v roce 1991 a 1992, takže jejich autorka L.J. Smitová Stephanie Meyerovou o pěkných pár let předběhla. Opravdového úspěchu Deníky dosáhly až po vydání již zmiňované ságy Twilight. V Česku je vydalo nakladatelství Fragment v roce 2009 a 2010 a nesou podtituly Probuzení, Souboj, Zášť, Temné shledání, Návrat, Soumrak, Zajetí, Osvobození, Před Půlnocí a Zoufalství. Zajímavé je, že první čtyři knihy byly vydány právě v letech 1991-2, ale zbylé díly byly dopsány až po roce 2009. Důvod je prostý. Proč nevyužít momentálního upířího úspěchu, že?

Upíří deníky se dočkaly seriálového zpracování

Možná vás překvapí, že Lisa Jane je autorkou pouze sedmi knih série. Zbylé tři knihy jsou napsány neznámým autorem, ačkoliv jako autorka je uvedena právě Lisa. Nakladatelství Alloy Entertainment totiž vlastní práva na knihy, a protože se jim nelíbilo, jakým směrem se děj ubíral, Lisu Jane nahradili anonymním autorem.

Ztvárnění knihy do podoby televizního seriálu, který běžel i u nás, už není tolik překvapující. Hlavních rolí se tentokrát zhostili ne příliš známí herci, jako je Ian Somerhalder a Nina Dobrev.

A jaký je vlastně příběh Deníků? Nejde o nic jiného než o lásku. Lidská dívka Elena se setkává se dvěma upírskými bratry. S hodným a laskavým Stefanem a zlým a nebezpečným Damonem. A Elena podléhá kouzlu obou bratrů.

Toť příběh. Ale jak pojala vampýry Smithová? Kniha nabízí pohled na upíry, kteří nejsou jen prvoplánově zlí. Bere je jako bytosti, které se sice od lidí liší, ale zároveň nás neberou jako pouhý potravinový doplněk. Prostě takový normální upír doby moderní.

Vampýrská akademie

Dalším geniálně promyšleným obchodním tahem je sága Vampýrská akademie. Upíři tady chodí do internátní školy (trochu potterovské, ne?) a učí se bojovat proti zlým upírům. Hodní upíři jsou přitom rozděleni na vyšší a nižší třídu a pak jsou tu samozřejmě i jejich zlé upíří protějšky. A aby toho nebylo málo, vyskytuje se tu i strana vlků. Že by malá inspirace Twilightem?

K oblíbeným upířím sériím patří i Vampýrská akademie. Zdroj: výřez ze zahraniční obálky

Novinkou je, že hlavními hrdinkami jsou upírky, ne obyčejní lidé jako v případě Twilightu. Můžeme se tedy dostat upířímu světu pod pokličku a poznat ho více do hloubky. Ale zpět k hlavním hrdinkám. Jednou z postav je morojská princezna Lissa, vznešená upírka, která pije krev. Její přítelkyní je Rose, Dhampýrka, Lisina ochránkyně, a tím pádem také nižší vrstva společnosti. A pak jsou tady zlí upíři – Strigojové, kteří samozřejmě netouží po ničem jiném než zabíjet. A koho jiného než Moroje, takže Dhampýři mají co dělat, aby je ochránili.

Čtěte články o dalších paranormálních romancích

A jsou postavy z Vampýrské akademie upíři jak se patří? Posuďte sami… Hlavní hrdinky pro kousnutí a sprosté slovo nejdou daleko. Hned jedna z úvodních kapitol totiž začíná tím, že se Lisa chce napít krve a Rose jí nadšeně a bez okolků nabídne svůj krk. A že Rosa a Lisa nepatří zrovna k cudným vampýrkám dokazuje fakt, že se nevyhýbají party, sexu, alkoholu ani drogám. Prostě takové normální upíří teenagerky.

Co čtení trochu komplikuje, je docela složité vysvětlování, kdože z koho vlastně může pít a upíří rozmnožování. Překvapivé je i to, že upíří kousnutí lidi nezabíjí, ale působí jako povzbuzovací droga.

Upíří evoluce

Podle všeho už dnešní knižní upíři nejsou to, co bývali. Pryč jsou ty krvežíznivé bestie, jak je známe z hororových příběhů a legend. Už nenosí dlouhé černé hábity, ani (většinou) nejsou tolik hladoví a o půlnoci se už horko těžko nehrabou ze své rakve. Co z nemrtvých vlastně zbylo?

Třeba v podání Stephanie Meyer chodí do školy, někteří jsou vegetariáni a na slunci se klidně můžou i opalovat. Sluneční paprsky je nezabijí, pouze způsobí, že se jejich kůže třpytí jako diamanty. A proto raději bydlí ve vůbec nejdeštivějším městě v Americe a na sluníčku je jen tak neuvidíte.

Gary Oldman jako šarmantní hrabě Drákula. Zdroj: distributor filmu

A co se vzhledu týče? Škoda mluvit! Správný upír má být mrtvolně bledý, vlasy mají mít barvu havraních křídel a rty jsou pak rudé jako čerstvá krev. U Meyerové zůstala snad jen ta bledost. V knize se to hemží upíry s blond a zrzavými vlasy a oči bývají medově nebo temně hnědé. Záleží na tom, jak moc se vampýři naobědvali nebo navečeřeli.

A co rakve, které jsou pro vampýry tak typické? Twilightovští upíři v rakvích nejenže nespí, vlastně nespí vůbec. Místo zaslouženého spánku a odpočinku raději poslouchají Debussyho, hrají na klavír nebo skáčou ze stromu na strom jako veverky. Také odolávají instinktům predátora a lovce a na sváču si vystačí s nějakým tím uloveným jelenem nebo srnkou.

Tak kam nás upíří evoluce dovedla? Pravdou je, že knižní upíři pozbyli hodně ze své děsivosti a chovají se v podstatě jako lidé.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Upíři. Fenomén, který vládne knižním pultům už šest let

Hide picture