Už je to nějaký ten pátek, co se u nás objevila fantasy série Vladimíra Šlechty Krvavé pohraničí. Po stejnojmenném prvním díle přišel na řadu útlejší, ale o to oblíbenější román Šílený les.
Už v předchozí knize s názvem Krvavé pohraničí jsme měli možnost všimnout si několika narážek na obrovský elfský les Izironk, který zešílel. Motiv vypadal čtenářsky více než zajímavě a to je možná i důvod, proč si ho vyvolil sám autor. Představuje nám ideu obrovského hvozdu s vysokými stromy, kam se nikdy nedostane přímé sluneční světlo. Atmosféra uvnitř je tak hmatatelná, že se nelze ani divit, že má les vlastní, nepochopitelnou mysl. Jenže na světě existují lidé, kteří po odchodu velké části elfské populace přes Zrcadlové hory do Gordonovy země dokážou být vůči zranitelné mysli lesa natolik krutí, že začnou hvozd týrat kácením jednotlivých okrajových částí. K tomu se přidá olšová magie, přirozený nepřítel Izironku, kterou používali orkové kdysi dávno, když ještě v okolí žili. A tak mysl obrovského tajemného lesa zachází v agonii čím dál, tím blíž k hranicím šílenství.
Děj románu začíná paradoxně daleko, předaleko, od srdce Izironku. I přesto se však s hlavními hrdiny, dcerou vysoce poutavého obchodníka a zálesákem z přátelské Chawyny, dostáváme záhy pod jeho široké koruny. Vztah těchto dvou protagonistů zpočátku povážlivě skřípe, později se však díky prožitému utrpení dostává do přiměřených kolejí a posiluje oba dva na cestě k cíli. Při svém putování příběhem potkávají plejádu dalších, částečně propracovaných postav, z nichž o některých si dlouho nebudete moci udělat ten správný obrázek, zatímco další vás fascinují hned na první pohled.
Ve srovnání s románem Krvavé pohraničí Šílený les o fous vyhrává. Zatímco minule se nám představil klasický fantasy hrdina, který přichází z válečné pouti do města, jež se za dobu jeho nepřítomnosti povážlivě změnilo, a vláčí nás skrz všemožné situace jen kvůli tomu, aby dospěl k rozhodnutí, že tudy cesta nevede, v druhém díle využívá autor mnohem méně klasických prvků meče & magie, kam jeho příběhy zdánlivě spadají. Přidávají se motivy sebeobětování krále Eagerpa, tajemno Izironku, nátura Šlechtových elfů a filozofický podtext celé knihy. Přestože Krvavé pohraničí bylo svým způsobem mnohem komplexnější a čtenářsky přijatelnější příběh, Šílený les staví na méně obvyklých motivech a již zavedeném světě, z něhož poodhaluje další podrobnosti.
Závěrečnou radu, zda si nové vydání Šíleného lesa koupit či ne, snad netřeba připojovat. Vladimír Šlechta je tak známým a oblíbeným spisovatelem, že jeho pověst mluví sama za sebe.
Název originálu: Šílený les
Autor: Vladimír Šlechta
Obálka: Jan Patrik Krásný
Počet stran: 256
Vydaly: Straky na vrbě, Praha 2008
Doporučená cena: 160 Kč
Hodnocení: *** (60%)