„Ještě jednu bitvu a jdu se učit!“ (pracovat, do posilovny, za slečnou). Pokud jste fanoušky série Total War, tuto větičku jste si při jejím hraní už určitě někdy prohodili. Její nejnovější pokračování, Napoleon: Total War, přišlo na světlo světa v těchto dnech. Pojďte si připomenout historii této legendy.
V roce 1999 chtěli vývojáři z Creative Assembly vydat béčkovou RTS strategii, která by neznamenala velký komerční risk. V průběhu jejího vývoje se mezi hráči začaly množit 3dfx video karty a to přivedlo tým k myšlence umístit mapu do trojrozměrného prostředí. Hratelnost i přehlednost se v něm ukázala jako překvapivě dobrá a tak se zrodila revoluce ve světě strategií. Jenže bitvy dvourozměrných postaviček v 3D prostoru byly moc krátké a tak je v CA spojili s tahovou části. Na světě přišel koncept Total War.
Děj hry umístili vývojáři do feudálního Japonska s důrazem na určitou historickou autentičnost. Umělou inteligenci a herní mechanismy vývojáři vytvořili na základě taktik z knihy Umění války starověkého vojenského experta Sun Tzu. Ke slovu se dostala i morálka jednotek, kterou ovlivňovalo například jejich obklíčení nebo útěk spojeneckých vojáků.
Hra se dočkala velmi pozitivního ohlasu, hlavně díky své originalitě herního konceptu, ale kvůli její složitější ovladatelnosti a vyšší obtížnosti se zatím nestala mainstreamovým produktem. O rok později ji doplnil datadisk Mongol Invasion, který nastínil hypotetickou mongolskou invazi do Japonska ve 12. století (která ovšem ve skutečnosti nikdy nedorazila k japonským břehům).
Za dva roky vyšel Medieval: Total War. Přesunuli jsme se do středověké Evropy mezi lety 1087 a 1453. Medieval nabídl, vedle klasické velké kampaně se strategickou mapou, i historické bitvy a kampaně (například Stoletou válku). Grafika běžela na stejném enginu jako Shogun, zvýšil se ale počet jednotek, které se mohly objevit na bitevní mapě. Důraz se kladl na nově zahrnuté obléhání hradů; do hry byly implementovány i historické postavy, a kvůli nim se vyvinul systém, který krále a generály obdařil pozitivními i negativními vlastnostmi. Medieval se stal nejprodávanější hrou v historii série a není tak divu, že za rok následoval datadisk Viking Invasion.
Další díl byl umístěn do raných fází Římské republiky, kdy tento mladý stát uskutečňoval svůj sen být hegemonem tehdy známého světa. V roce 2004 již počítače dostupné běžným smrtelníkům dosáhly takové úrovně, že Rome: Total War mohl přijít s ohromujícím enginem, kdy ty tisíce vojáků na mapě byly vyobrazeny ve třetím rozměru. Bylo k nim možno sjet až do blízkého detailu, projíždět dlouhé řady své armády bylo jednoduše úchvatné. Nejefektnější i nejefektivnější jednotkou se stali sloni, kteří rozhazovali řady vojáků daleko do dálky.
Velkých změn se dočkala i tahová část. Jednotlivé oblasti se v předchozích dílech považovaly za kompaktní území, na něž se svojí armádou stačilo kliknout, a boj o území mohl začít. Nyní mapu tvořilo souvislé , které bylo novým důležitým strategickým prvkem. Místo k bitvě si mohl hráč vybrat u brodu řeky, v horském průsmyku, nebo si mohl na nepřítele počkat v lese a pokusit se o překvapivý přepad jeho jednotek, které byly v případě úspěchu obklíčeny v postupové formaci. Artilerie postupovala pomaleji než kavalerie, na perfektních římských silnicích byl postup rychlejší než na zabahněných galských stezkách. Na strategických místech mohl hráč postavit pevnosti nebo strážné věže. Taktické možnosti tak dosáhly zcela nových rozměrů.
Historických bitev bohužel oproti Medievalu ubylo a ani nebyly zpracovány v jednolitých taženích. Historická autenticita šla v stranou ve prospěch hratelnosti, například armádu ptolemaiovského Egypta vývojáři zpracovali jako za časů Střední říše. Vytvořilo se tedy mnoho fanouškovských modů, včetně velmi propracovaného Rome Total War: Realism. Svět Rome si za pomoci modů můžete přetvořit i na Středozem, nebo dokonce napoleonskou Evropu.
Oficiální datadisk Barbarian Invasion se zaměřil na pozdní fázi Římské říše v době Stěhování národů a poprvé nabídl noční bitvy. Velice obtížný add-on Alexander složil poctu slavnému makedonskému vojevůdci. Během malého počtu tahů (vzhledem k Alexandrovu krátkému životu) bylo nutno dobýt velké množství oblastí. Pozitivní složkou byl návrat historické kampaně zachycující nejdůležitější bitvy.
Na konci roku 2006 se další díl zavedené série očekával s velkým očekáváním. A Medieval 2 je splnil. Jak je z názvu patrné, vývojáři hru umístili opět do doby nejoblíbenějšího dílu série. Prosby českých fanoušků o zahrnutí Českého království zůstaly nevyslyšeny, jinak se ale toho změnilo více než dost. Jako první upoutal nový engine v bitvách, využívající nových možností grafických karet jako například bloom lightning. Oproti prvnímu Medievalu bylo do hry zahrnuto i objevení Ameriky, její prvotní kolonizace a boje s původními obyvateli.
Opravdový trumf ale Creative Assembly ale nasadili až v podobě překvapivě ohromného datadisku Kingdoms, který nabídl hned čtyři samostatné kampaně. Každá z nich přitom nabídla trochu jinou formu hry. Při boji o Británii v 11. století musel hráč počítat s národnostním složením jednotlivých území, při Křížových výpravách hrála roli zase náboženská struktura obyvatelstva, která se dala změnit za pomoci misionářů nebo imámů. Dále se mohl hráč octnout na jedné ze stran buď při španělském dobývání Ameriky, nebo násilném pokřesťanšťování Pobaltí Německými rytíři.
Empire: Total War z března 2009 zpracoval období, které je ve hrách obecně snad téměř nezpracované (napadá mě snad jen Versailles od Crya) a zdánlivě možná ne tak zajímavé. Ale 18. století, kdy proti sobě armády střílely v uspořádaných řadách z krátké vzdálenosti a největší můrou každého vojáka bylo nastoupit do té první, vyžadovalo od hráče nové taktické postupy. V úvahu musel nově hráč brát například na dostřel jednotek, překrývání palebných úhlů a zranitelnost jízdy, se kterou bylo třeba nakládat mnohem opatrněji než v předchozích dílech.
Nové způsoby boje se hráči museli naučit i v námořních bitvách, které se konečně odehrávaly i v realtimové části. Se všemi novinkami hráče dobře seznámila výuková kampaň, která se odehrávala na americkém kontinentu a zobrazovala vývoj historie od prvních anglických osadníků až k samostatnému americkému státu. Diplomacie, obsažená již v minulých dílech, opět vzrostla na váze a do války s mocným soupeřem se nebylo radno pouštět bez dostatku spojenců.
Přicházející Napoleon: Total War bude založen na stejném enginu jako Empire, přesto ho Sega vydá jako samostatnou hra. Nabídne tři tažení slavného vojevůdce v Itálii, Egyptě a posléze v celé Evropě. Důraz bude položen na zásobování jednotek (které Napoleonovi zlomilo vaz v Rusku), jejichž počet se vyšplhá na číslo 355. Dokonce i řadová pěchota bude mít v jednotlivých národech specifické vlastnosti, a proto bude třeba ještě většího průzkumu jednotlivých vlastností a obtížnost se dále zvýší. Dalším velkým tahákem bude multiplayerová kampaň.
Kam se vydá série Total War po Napoleonovi, ještě Creative Assembly nezveřejnili. Bude to návrat k již zpracovanému tématu, nebo si na sebe ušijí bič v podobě nového historického období? Co třeba opět málo zpracovaná První světová válka? Nechme se překvapit.