Snímek Věc: Počátek už běží v českých kinech. Na následujících řádcích se zaměříme na jeho nejdůležitější předchůdce. Jednalo se o vynikající povídku, černobílý sci-fi horor a klasiku od Johna Carpentera.
Boj na život a na smrt, Zdroj: distributor filmu
Filmy o mimozemšťanech jsou v obrovské divácké oblibě. Některé z nich nabízejí vyhrocené střety dvou odlišných civilizací, při kterých vybuchují budovy a umírají miliony bytostí na obou stranách barikády, jiné skýtají poněkud přátelštější atmosféru a snad i rodinnou zábavu.
Věc na to jde ale jinak. Rozhodně zde na vás nečeká žádný přátelský kamarád z vesmíru, ale nedojde zde ani k megalomanské akci ve stylu Michaela Baye.
Věc sází především na stísněnou atmosféru, strach z neznáma a krutý boj o život, při kterém tuhne krev v žilách.
Na začátku byla povídka
Na počátku celého příběhu o Věci stála povídka Spisovatele Johna W. Campbella Jr. Kdo je tam? (Who Goes There?), která se také setkala se značným úspěchem u kritiky. Například sdružení Science Fiction Writers of America ji vyhlásilo jako nejlepší dlouhou povídku napsanou do roku 1965. A právě tenhle klasický sci-fi příběh literatury pak byl několikrát převeden i do filmové podoby.
Boj o život v roce 2011 není zas tak rozdílný od toho z roku 1951
Poprvé se tomu tak stalo v roce 1951. Režiséři Christian Nyby a Howard Hawks právě v tento rok prezentovali filmovému publiku svůj černobílý sci-fi horor, který ale na literární předlohu navazoval pouze volně.
Základ příběhu však zůstal nezměněn. Na severním pólu je pod ledem objeven neznámý objekt. Polárníci, kteří ho najdou (v čele s kapitánem v podání Kennetha Tobeyho), ke svému překvapení zjistí, že je jedná o vesmírnou loď, a vysekají z ledu i jejího pilota. Na základně jej pak rozmrazí. A to se ukáže jako fatální chyba. Návštěvník z kosmu je agresivní a má chuť zabíjet, protože ke svému životu potřebuje krev…
Odlišnost od literární předlohy spočívala především v samotném pojetí Věci. V povídce šlo o bytost schopnou geneticky splynout s jakýmkoli živým organismem a vzít na sebe jeho podobu. To vzhledem k úrovni techniky na začátku padesátých let bylo z hlediska filmařů nerealizovatelné.
Autor předlohy k tomu dodává: „Příběh opravdu hodně změnili, ale musím přiznat, že i tak vznikl úspěšný film.“
Klasika od Johna Carpentera
Verze Johna Carpentera z roku 1982 se literární předloze blíží již mnohem více. Právě v této verzi z ledu vykopaný mimozemšťan již naplno duplikuje lidské oběti, a tak si nikdo nemůže být jistý, kdo je člověkem a kdo jen monstrem maskovaným za člověka.
Výsledný snímek je tak klaustrofobickým hororem, ve kterém si nikdo nemůže být jistý v podstatě ničím. Film se stal jedním z nejvlivnějších hororů osmdesátých let a silně napomohl i kariéře herce Kurta Russela, v té době vycházející hvězdy, který ve filmu hrál hlavní roli.
Samozřejmě se našli i kritici snímku. Bylo mu vytýkáno přílišné zaměření na speciální efekty a film dokonce získal cenu za nejstručnější scénář roku.
Obecně je však tento horor dnes považován za filmovou klasiku.
Moderní pojetí
8. prosince mělo v českých kinech premiéru zatím poslední zpracování tohoto mrazivého příběhu. První trailery naznačily, že příběh bude navazovat spíše na pojetí od režiséra Carpentera.
Horor/ Sci-fi /Mysteriózní
USA/Kanada, 2011, 103 min
Režie: Matthijs van Heijningen Jr. Hrají: Joel Edgerton, Mary Elizabeth Winstead, Eric Christian Olsen, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Kim Bubbs, Trond Espen Seim, Jørgen Langhelle, Ulrich Thomsen, Paul Braunstein
Premiéra v ČR: 8. prosince 2011
Přemýšlím, zda už těch výživných skleniček nebylo příliš a nepůjdu spát.