Snímek Věc: Počátek už běží v českých kinech. Na následujících řádcích se zaměříme na jeho nejdůležitější předchůdce. Jednalo se o vynikající povídku, černobílý sci-fi horor a klasiku od Johna Carpentera.
Boj na život a na smrt, Zdroj: distributor filmu
Filmy o mimozemšťanech jsou v obrovské divácké oblibě. Některé z nich nabízejí vyhrocené střety dvou odlišných civilizací, při kterých vybuchují budovy a umírají miliony bytostí na obou stranách barikády, jiné skýtají poněkud přátelštější atmosféru a snad i rodinnou zábavu.
Věc na to jde ale jinak. Rozhodně zde na vás nečeká žádný přátelský kamarád z vesmíru, ale nedojde zde ani k megalomanské akci ve stylu Michaela Baye.
Věc sází především na stísněnou atmosféru, strach z neznáma a krutý boj o život, při kterém tuhne krev v žilách.
Na začátku byla povídka
Na počátku celého příběhu o Věci stála povídka Spisovatele Johna W. Campbella Jr. Kdo je tam? (Who Goes There?), která se také setkala se značným úspěchem u kritiky. Například sdružení Science Fiction Writers of America ji vyhlásilo jako nejlepší dlouhou povídku napsanou do roku 1965. A právě tenhle klasický sci-fi příběh literatury pak byl několikrát převeden i do filmové podoby.
Boj o život v roce 2011 není zas tak rozdílný od toho z roku 1951
Poprvé se tomu tak stalo v roce 1951. Režiséři Christian Nyby a Howard Hawks právě v tento rok prezentovali filmovému publiku svůj černobílý sci-fi horor, který ale na literární předlohu navazoval pouze volně.
Základ příběhu však zůstal nezměněn. Na severním pólu je pod ledem objeven neznámý objekt. Polárníci, kteří ho najdou (v čele s kapitánem v podání Kennetha Tobeyho), ke svému překvapení zjistí, že je jedná o vesmírnou loď, a vysekají z ledu i jejího pilota. Na základně jej pak rozmrazí. A to se ukáže jako fatální chyba. Návštěvník z kosmu je agresivní a má chuť zabíjet, protože ke svému životu potřebuje krev…
Odlišnost od literární předlohy spočívala především v samotném pojetí Věci. V povídce šlo o bytost schopnou geneticky splynout s jakýmkoli živým organismem a vzít na sebe jeho podobu. To vzhledem k úrovni techniky na začátku padesátých let bylo z hlediska filmařů nerealizovatelné.
Autor předlohy k tomu dodává: „Příběh opravdu hodně změnili, ale musím přiznat, že i tak vznikl úspěšný film.“
Klasika od Johna Carpentera
Verze Johna Carpentera z roku 1982 se literární předloze blíží již mnohem více. Právě v této verzi z ledu vykopaný mimozemšťan již naplno duplikuje lidské oběti, a tak si nikdo nemůže být jistý, kdo je člověkem a kdo jen monstrem maskovaným za člověka.
Výsledný snímek je tak klaustrofobickým hororem, ve kterém si nikdo nemůže být jistý v podstatě ničím. Film se stal jedním z nejvlivnějších hororů osmdesátých let a silně napomohl i kariéře herce Kurta Russela, v té době vycházející hvězdy, který ve filmu hrál hlavní roli.
Samozřejmě se našli i kritici snímku. Bylo mu vytýkáno přílišné zaměření na speciální efekty a film dokonce získal cenu za nejstručnější scénář roku.
Obecně je však tento horor dnes považován za filmovou klasiku.
Moderní pojetí
8. prosince mělo v českých kinech premiéru zatím poslední zpracování tohoto mrazivého příběhu. První trailery naznačily, že příběh bude navazovat spíše na pojetí od režiséra Carpentera.
Nový snímek podrobněji rozebírá obsáhlá recenze Oldřicha Mánerta.
Věc: Počátek (The Thing)
Horor/ Sci-fi /Mysteriózní
USA/Kanada, 2011, 103 min
Režie: Matthijs van Heijningen Jr.
Hrají: Joel Edgerton, Mary Elizabeth Winstead, Eric Christian Olsen, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Kim Bubbs, Trond Espen Seim, Jørgen Langhelle, Ulrich Thomsen, Paul Braunstein
Premiéra v ČR: 8. prosince 2011
Přemýšlím, zda už těch výživných skleniček nebylo příliš a nepůjdu spát.