Vědci oznámili, že nejbližší planeta podobná Zemi je od nás pouhých 6,5 světelných let, což například znamená, že k této planetě právě teď dorazilo televizní a rádiové vysílání z roku 2006. Ve srovnání s průměrem naší galaxie, který je 120 000 světelných let, je tato planeta přímo za rohem.
Umělecké ztvárnění planety. Zdroj: NASA
Hledači planet získali data z teleskopu Kepler, který je zaměřený na lov exoplanet. Kepler našel už mnoho planet o velikosti přibližně naší Země a velké množství se jich také nalézá v obyvatelné zóně, tedy v zóně, kde by za určitých podmínek mohla být voda v tekutém stavu.
Také se z dat pokusili odhadnout, kolik červených trpaslíků hostí planety o velikosti 0,5-1,4 Země v obyvatelných zónách. Odpověď zněla asi polovina. To je obrovské množství planet s podobnými podmínkami jako na Zemi. Mohou být podobné Zemi, mohou to být planety pokryté jen vodní plochou nebo naopak tvořeny jen vyprahlými pouštěmi. Pravděpodobně tam mohou patřit i mnohem exotičtější planety pokryté vzácnými kovy, uhlovodíky nebo dalšími, pro nás zvláštními, sloučeninami.
Odhadem Mléčná dráha obsahuje 400 miliard hvězd a nejpočetnější skupinou jsou právě červení trpaslíci. Vedou se spory, jestli jsou červení trpaslíci vhodnými hvězdami a převládají názory, že jsou ideálními hostiteli planet s životem, jelikož jejich trvání je velice dlouhé. Mohou zářit stále stejně po dobu desítek miliard let. Tudíž život na nich má velkou šanci se rozvinout do vyšší formy. Navíc některé planety mohou být mnohem starší než Země.
Jestli je planeta obyvatelná, je velice těžké určit, protože existuje nespočet faktorů, které ovlivňují podmínky na planetě – od složení atmosféry až po dobu a vzdálenost oběhu kolem hvězdy.
Nicméně se v nejbližších letech s největší pravděpodobností dočkáme přelomových objevů v této rychle se rozvíjející oblasti. Vědci z týmu, který objevil tuto planetu, jsou také optimističtí a dodávají: „Je to další pokrok k nalezení mimozemské inteligence.“