Skupina vědců zkoumala úlomky údajného meteoritu, který měl spadnout na konci roku 2012 na Srí Lance. Došli k závěrům, že se uvnitř meteoritu nacházejí fosílie mimozemského života. To by znamenalo, že teorie panspermie je správná. Závěry publikace mají však hned několik háčků.
Astrobiologický tým doktora Wickramasinghe údajně zajistil fragmenty meteoritu Polonnaruwa. Meteorit podrobili analýze pomocí rentgenu a elektronového mikroskopu. V meteoritu se našly izotopy kyslíku a dále biologicky vypadající fosílie. Vzorky prošly další analýzou, mělo by se jednat o zkamenělé rozsivky, což by znamenalo, že život může pocházet z kosmu.
Celá studie byla zkritizována astronomem a skeptikem Philem Plaitem.
První problém
Nebylo potvrzeno, že se opravdu jedná o meteorit. Složení popsané ve studii neodpovídá složení meteoritu, ale běžnému křemičitému nerostu vyskytujícímu se na Zemi. Tým ani nenechal analyzovat meteorit nezávislým institutem.
Druhý problém
Rozsviky jsou známým pozemských druhem a navíc velmi častým druhem řas na Zemi. Nacházejí se v současné době téměř všude na Zemi. Tudíž se nejedná o žádný nový nebo mimozemský druh.
Třetí problém
Toto je už několikátá publikace z Cosmological Journal, která hlásá nalezení a potvrzení mimozemského života. Zatím však všechny obdobné objevy byly vyvráceny.
Čtvrtý problém
Svědci pádu meteoritu tvrdí, že sledovali ohnivou kouli po celou dobu, což je divné, protože meteorit se zahřeje pouze na pár sekund a dopadá chladnější. Navíc není prokázané, že černé kameny z oblasti dopadu jsou právě z této ohnivé koule.
Phil Phait dodává, že nemusí mít pravdu, ale takováto prohlášení musí být velice dobře prověřena, než se vyšlou do světa.
Tým doktora Wickramasinghe tvrdí, že vzorky se nacházely uvnitř nerostu. Ten však na Zemi může vzniknout pouze vysokou teplotou, například zásahem blesku, který by znehodnotil biologický materiál, takže biologické komponenty musí pocházet z meteoritu, tedy z vesmíru. Skeptikové stále tvrdí opak. Velká prohlášení totiž potřebují ještě větší důkazy, a ty v tomto případě chybí nebo jsou velice chatrné a neověřené. Vypadá to, že si na definitivní potvrzení mimozemského života budeme muset ještě nějakou chvíli počkat.
Tato práce by potvrzovala teorii panspermie, tedy původ zemského života z vesmíru. Teorie panspermie předpokládá, že vesmír je plný zárodků života a přenáší se na různá vesmírná tělesa jako nákaza pomocí asteroidů nebo komet. Tam, kde jsou vhodné podmínky, se pak život rozvine do vyšší formy, jako například na Zemi.