Něco téměř neuvěřitelného se povedlo českým a skotským vědcům. Sestrojili totiž zařízení, které dokáže přitahovat objekty na dálku. Fanoušci sci-fi ho jistě znají pod názvem vlečný paprsek neboli tractor beam.
Vlečné paprsky měla třeba Enterprise ze Star Treku. Zdroj: reprofoto YouTube.com, mylex68
Historie vlečného paprsku v science-fiction je velice dlouhá a rozmanitá. Toto zařízení většinou měly vesmírné lodě nebo stanice a přenášely pomocí něj náklad, kořist nebo dokonce lidi.
Na tractor beam jste mohli narazit v legendárních knihách, filmech, seriálech i počítačových hrách. Například v knize The Trigger od A. C. Clarka, hře Freelancer nebo třeba ve slavných seriálech a filmech Star Trek.
Solární plachetnice Zdroj: NASA
V laboratořích se vědcům z České republiky a Skotska podařilo toto zařízení vyrobit. Dokázali využít světelného tlaku fotonů a obrátit tento proces. Takže místo toho, aby světlo objekty popohánělo, jak je tomu u fotonových plachetnic, objekty přitahuje.
Jak to funguje? Zjednodušeně si představte sílu, která působí v opačném směru. Vystřelený paprsek laseru prochází přes čočky a pak dopadne na zrcadlo, kde se odrazí. Poté fotony odraženého paprsku interferují s původně vystřeleným paprskem, který popostrčí částice hmoty zpátky, místo aby je posunul dopředu.
Vlečný paprsek světla zatím funguje v mikroskopických měřítkách a v nejbližší době na přitahování asteroidů můžeme zapomenout. Věda nám však znovu ukazuje, že sci-fi není otázkou budoucnosti, ale přítomnosti.