Za každou vteřinou nových trailerů se skrývá dřina desítek lidí. Vývojáři Zaklínače vypustili měsíc před vydáním hry video, ve kterém se můžete podívat, jak se to v tom studiu vlastně dělá.
Za měsíc má vyjít Zaklínač 2 na konzoli Xbox 360. Před nedávnem zveřejněný trailer (resp. herní intro) měl velký úspěch. Teď se můžou fanoušci a amatérští i profesionální filmaři a modeláři podívat, jak se takové herní video tvoří.
Kdo už někdy zkoušel 3D tvorbu, ví, že to není nic snadného. Ani v programech pro začátečníky, natož ve speciálním softwaru, který používají profesionální herní (nebo třeba filmová) studia.
Podívejte se na VIDEO: Mass Effect 3 lehce zaspoileroval. Ve velkolepém traileru
Začne se u scénáře. Vše se musí promyslet do dostatečných detailů, ale zároveň zůstat přizpůsobivé, kdyby bylo něco potřeba narychlo změnit. Potom přichází řada na zjednodušené artworky, náčrty a skici. Podle těch vytvoří modelářský tým detailní 3D modely postav a prostředí. Spousta prvků je už v softwaru integrovaná, takže nemusí vytvářet každý vlas, ale práce je to pořádná a profesionálové se většinou zabývají jen jedním typem modelů (oblečení, postava, stromy, obličeje, apod.).
O barvičky, tedy přiřazení materiálů, odstínů, průhledností a dalších klíčových prvků, se starají grafici. Opět mají k dispozici přednastavené funkce, které se starají třeba o lesk nebo hrubost materiálu. Ale opět je to práce jak na kostele a vyžaduje kombinaci uměleckého cítění a skvělé znalosti mnoha grafických programů.
Stojící modely nikoho nezajímají, přichází na řadu animátoři. Pokročilý engine se stará o správné ohýbání končetin a tříštění ledu. Nejdřív ho ale musíte naučit, co je co a co má co dělat. Hodiny a hodiny stráví herci padáním a běháním, aby motion-capture senzory zachytily jejich pohyby. A samozřejmě potom běžící 3D postava nemůže mít půlku boty v podlaze, dneska už všechno musí přesně lícovat.
Podívejte se na VIDEO: Assassins Creed 3 předvedl zabíjení britských vojáků
Zdaleka nejsme u konce. Další tým se stará o nasvícení scény, všechny ty dramatické odlesky paprsků slunce od ostří meče. S nimi musí logicky spolupracovat kameramani, kteří po modelech rozmisťují virtuální body, ze kterých se bude divák na scénu koukat. A v roce 2012 si nevystačíme s méně než 20 střihy za minutu, že? Ještě před tím ale musí další šikulové scénu oživit výbuchy, kouřem, mlhou, ohněm a co nejrealističtější vodou.
A samozřejmě by to všechno bylo velmi fádní, kdyby se k traileru nedostali zvukaři. Řinčení mečů a hudební podkres musí být součástí každého traileru. A dneska už není moderní, aby postavy mluvily a neotvíraly přitom správně pusu.
Tohle všechno je tedy třeba zařídit a synchronizovat. A to jsou jen ty hlavní týmy, v reálu se nám sejde ještě komplikovanější skupina lidí. Když si všichni trailer několikrát předají, opraví, vylepší, zkontrolují, předělají, doladí a odladí, může se renderovat.
Silné procesory a výkonné profesionální grafiky, SSD disky a prostorné RAMky, to všechno dře několik desítek hodin na plný výkon, aby vznikla série obrázků, které pak filmový software spojí v krásnou animaci. Tedy film. Tedy trailer. Tedy nějaké tři minuty videa. Pak, když je režisér spokojen, už do toho jen fláknete PEGI 18 a oznámení, že hra vyjde tehdy a tehdy.
Video je na světě a veřejnost v čele s redaktory může začít vesele rozebírat, co všechno může od hry očekávat.