Pro ty, kterým superhrdinský komiks moc nevoní, i pro ty, jimž sice voní, ale rádi by přitvrdili. Pro všechny ostatní, kteří jsou fanoušky komiksů a nebojí se trochy násilí. Pro ty všechny vychází brutální verze objevení Ameriky přímo z choré mysli Gartha Ennise.
Zatímco filmový Thor řádí na plátnech kin, konečně do Čech z Asgardu doráží i komiksová verze. Avšak s filmovou nemá, vyjma hlavního hrdiny, téměř nic společného. Jedná se totiž o mnohem drsnější a temnější verzi. Jak by taky ne, komiks Thor: Vikingové v originále vyšel u dospělé odnože Marvelu nazvané MAX. Tudíž se krveprolitím ani utrženými končetinami létajícími vzduchem nešetří.
Zářný příklad tvrzení, že jsou komiksy pro děti
Scénář brutálního příběhu o severském bohu obstaral Garth Ennis, jenž se proslavil například sériemi Hitman, Preacher či Punisher. A jak je všeobecně známo, nemá rád superhrdiny. Jakákoli trikotová barvitost se vytrácí a nahrazuje ji pouze všudypřítomný lesk oceli a rezervoár krve. Není to příběh superhrdiny, je to příběh superjatek.
Ennisovo jméno samo o sobě znamená záruku kvality. Bývá považován za mistra černočerného humoru a vytříbených charakterů. Ačkoli se tentokrát nejedná o klasicky legrační story, stále se v díle jisté prvky potřebného odlehčení vykytují a některé postavy jsou vtipné už samy o sobě. S vybarvením nátur postav se však rozšoupl. Čtenář zde nebude sympatizovat s Thorem, jenž vedle svých protivníků vypadá jako přihřátá měchuřina, ale se záporáky. Ti jsou vylíčeni neuvěřitelně sympaticky a čtenáře jejich scény lákají více než titulní postava.
Garth Ennis na Topzine.cz:
- recenze Preacher 6: Válka na slunci
- recenze Preacher 6: Válka na Slunci (druhý pohled)
- recenze Preacher 7: Spása
- recenze Preacher 7: Spása (druhý pohled)
- recenze Hitman: Tommyho parťáci
- recenze Punisher: Irská kuchyně
Všechno dobré však jednou skončí. Prvoplánový zábavný masakr občas může uspět, jenže když s ním tentýž autor přijde poněkolikáté, už tolik nefunguje. Ani se nedá říci, že by byl konec předvídatelný, protože je už od začátku knihy vše zářivě jasné jako Thorův bílý úsměv a ani malinkatého pokusu o zvrat se čtenáři nedočkají. Tato řež tak svou drsností získává plus, dějově se však jedná o bezduchý příběh.
Muži jsou mužní, ženy jsou… mužské?
O kresbu se postaral Glenn Fabry, Ennisův přítel a autor obálek k Preacherovi. Vzhledem k dospělejšímu čtenářstvu se zde nijak nemusel krotit. Servíruje famózní množství rozervaných těl, čouhajících kostí a jiných lahůdek. Nadto mistrně vykresluje postavy, přičemž opět Thor i se svými svaly na svalech vypadá jako anorektik oproti půvabně drastickým Vikingům, jimž hrůza a šílenství z očí (pokud tedy nějaké mají) jen srší. V jeho podání působí příběh opět o trochu reálněji, navíc mu dodává lehce temný, zároveň však místy výstižně hravý, nádech.
Jedná se o příjemnou jednohubku, kterou člověk za okamžik zbaští. Nesnaží se být falešně hlubším dílem, pouze zábavným odlehčením pro volné chvíle. Což je na jednu stranu dobře, na druhou špatně, nicméně na poli amerického mainstreamu tento komiks tvoří naprostý nadprůměr.
Název originálu: Thor: Vikings
Český název: Thor: Vikingové
Scénář: Garth Ennis
Kresba: Glenn Fabry
Překlad: Pavel Dobrovský
Obálka: Glenn Fabry
Počet stran: 120
Vazba: paperback
Rozměry: 170 x 260 mm
Vydal: Crew, Praha 2011
Doporučená cena: 349 KčHodnocení: **** (70 %)