!Profil spisovatele!Richard D. Evans, Louis Richard a Vlado Ríša. Tato jména nenesou tři mušketýři ani skupina mezinárodních vědců, všechna patří jediné osobě – spisovateli a redaktorovi Vlado Ríšovi.
Foto: Marián Juskanin, Fanzine.cz
Pokud se někomu dostanou do ruky romány Gooka a Yorimar nebo Conan a krvavá Hvězda od Richarda D. Evanse, mnohé jistě překvapí, že se autor těchto knih nenarodil v Anglii, ani v Americe, dokonce ani v jiné anglicky mluvicí zaoceánské zemi. Nenarodil se dokonce ani v českých luzích a hájích. Ač je totiž považován za českého autora, jeho kořeny sahají na Slovensko, do města Rožňava.
To není jediný rozpor, který se skrývá pod pokličkou Vlada Ríši. Tento současný český autor dokončil ve svých 24 letech, v roce 1973, studium na pražské Vysoké škole chemicko-technické, obor anorganické chemie. A to nebyl jediný krok do tohoto – pro mnohé téměř fantaskního – světa. Dvanáct let, od roku 1975, pracoval v Ústavu jaderného výzkumu jako vědecký pracovník výroby a výzkumu radiofarmak.
Z chemika spisovatelem
Jak se z tohoto chemika a jaderného technika stal autor sci-fi příběhů, to je téměř námět na vědeckofantastický příběh. Všechno to začalo zálibou ve fiktivních příbězích a navštěvováním conů. Podle vlastních slov začal Vlado Ríša psát již někdy ve druhé třídě, kdy tvořil variace na Lemovy Astronauty. Během let napsal několik povídek, které vyšly v časopisech jako ABC nebo Mladá fronta. Ríšův zájem o sci-fi literaturu přerostl až v založení vlastního nakladatelství: v roce 1990 se zrodil Golem Ríša. Nakladatelství sci-fi a fantasy.
V této době se Ríša začal pomalu loučit se vzorci a chemickými rovnicemi. Svůj první román Gooka a dračí lidé napsal roku 1991 společně s Evou Hauserovou. Místo Vlada Ríši se na obálce zrodil Richard D. Evans. Richard jako Ríša a Evans jako přesmyčka jména Eva. „No a to D uprostřed znamená, že jsme byli dva,“ říká autor.
Některé z románů, jejichž autorem je Vlado Ríša
Pod tímto pseudonymem později vydal dalších 14 románů. Mezi nimi i několik příběhů o Conanovi, postavě vytvořené R. E. Howardem. Sám vytvořil ve světě fantasy známého Brunclíka a Marca Stonea. Kolem roku 1989 mu přítel Ondřej Neff nabídl spolupráci v měsíčníku Ikarie, který i několik let vzkvétal pod jeho vedením. Jak sám Ríša řekl v jednom z rozhovorů, přišel k postu šéfredaktora jak slepý k houslím.
Kvůli zvyšujícím se nákladům však tento časopis musel skončit v roce 2010, aby dal vzniknout následníkovi – časopisu XB-1. I ten je dodnes řízen pevnou rukou Richarda D. Evanse alias Vlada Ríši.
V současné době má společně se svými dvěma pseudonymy na kontě na 20 románových titulů. To Ríšovi nestačilo, a proto působí i jako překladatel ruské literatury, editor několika antologií fantasy a sci-fi povídek a pravidelný porotce setkání Parcon. Jako jeden z pěti lidí se může také pochlubit titulem Parcorána, tedy člověka, který se zúčastnil úplně všech Parconů.
Vlado Ríša však není ani vědátor, ani zarytý požírač fantasy literatury. Mezi jeho velké koníčky patří létání na ultralehkých letadlech, hraní počítačových her a závodní hraní basketbalu. Ten hraje již přes čtyřicet let a rozhodně ještě nemá v plánu skončit. „Spoluhráči mě budou muset utlouct paličkou na maso,“ říká.