Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Vybrali jsme nejlepší hry zadarmo. Mordujte hobity, draky a komiksáky

Jan Holan

Jan Holan

20. 8. 2012

Pokud hrajete rádi , ale nechce se vám za hry platit nebo si chcete prostě vyzkoušet něco nového bez rizika zbytečně vyhozených peněz, můžete zkusit Free2Play. Spousta velkých her totiž přešla na tento herní model, a tak není problém si naprosto zdarma zahrát skvělé hry typu Lord of the Rings Online, Team Fortress 2 nebo Bloodline Champions.

Model Free2Play už dávno není záležitostí jen MMORPG her. Zdroj: Distributor hry

Ty časy, kdy vývojáři dělali hry hlavně protože je to bavilo, a ne aby vydělali spousty peněz, jsou dávno pryč. Hry jsou hezčí, lepší a mají spoustu vychytávek, ale už to není to, co bývalo. Herní studia poslední dobou často hledají nové možnosti, jak z hráčů vyždímat co nejvíce peněz, a zatímco DLCčka se nesou v duchu málo muziky za hodně dukátů, mikrotransakce naopak prospívají jak hráčům, tak tvůrcům her.

Free2Play (popřípadně Free to Play, F2P) je herní model, kdy hráči mají možnost hrát bez placení jakýchkoli poplatků. Pokud ale chtějí obdržet nad neplatícími hráči nějaké výhody, mají možnost zaplatit určitý obnos a získat bonusy.

Herní model Free2Play se tak poslední dobou rozmáhá. Vývojáři přišli na to, že když dají hráčům možnost volby, zda platit chtějí či ne, tak tím přilákají velké množství neplatících hráčů, z nichž se stejně spousta dříve či později rozhodne alespoň pár dolarů za ten velkej lesklej meč utratit. Pokud ale nevíte, do které z těch her se pustit dříve, my vám pomůžeme s výběrem.

Lord of the Rings Online – Tolkien by se divil

LotRO bylo původně MMORPG jako každé jiné. Mělo spoustu hráčů, kteří platili měsíční poplatky a na oplátku se vývojáři z Turbine příkladně starali o herní obsah. Jednoho dne ale začalo hráčů ubývat a tak se v Turbine rozhodli k zásadnímu kroku a udělali s hrou to, co s Dungeons and Dragons Online – převedli ji na Free2Play model. Přestože spousta do té doby platících hráčů z toho určitě nebyla nadšena, byla tak hra zpřístupněna mnohem šíršímu publiku a navíc Turbine pořád přícházely příjmy ze hry skrz mikrotransakce. Takže zatímco vývojáři jsou spokojení a stále se o hru přikladně starají a často vydávají nové updaty, spousta hráčů je nadšená z toho, že si zahraje původně komerční RPG bez placení.

Pán prstenů nevypadá vůbec špatně. Zdroj: Vydavatel hry

Všem snad již došlo, že se hra odehrává v Tolkienově Středozemi. Kdo pořád ještě neví, o co se jedná, nechť zamíří rovnou do knihkupectví a doplní si vzdělání. Vy ostatní jste srdečně zváni dál, neboť pivo teče proudem, hobiti tancují a skřetů je tu dost pro všechny. Jednoznačnou výhodou je znalost knih, protože jen tak si dovedete užít tu krásnou atmosféru hry, která vás pohltí i přestože grafická stránka hry již není nejnovější.

Krom jednotlivých úkolů, kterých jsou mimochodem stovky, můžete plnit i hlavní příběhovou linii, která sleduje putování knižního Společenstva. Popsat všechny aspekty LotRA by bylo na dlouho. Důležité je, že má všechno, co se od hry takovéhoto typu očekává, a ještě něco navíc. Krom samozřejmých věcí jako je plnění úkolů, crafting a nebo pořízení koně si můžete také užívat dobře napsané dialogy, hru na hudební nástroj, kdy jednotlivé klávesy zastupují jednotlivé noty, či jen tak prozkoumávat rozlehlý svět a poznávat místa z knih.

Přečtěte si také: Film podle hry Mass Effect už má scénář. Vychází z prvního dílu

Hra též obsahuje již zmíněné mikrotransakce. Pokud se rozhodnete zaplatit, obdržíte určitý počet takzvaných Turbine Points, za které můžete nakupovat ve speciálním obchodě. Výhoda je v tom, že tyto body můžete získat i za určité questy a tak není problém si na nějaký premiový předmět časem vydělat.

  • Klady: atmosféra Tolkienovy Středozemě, možnost pořídit si placené věci bez placení
  • Zápory: již starší grafika, absence PvP

Runescape – Není MMORPG jako MMORPG

Již na první pohled je jasné, že Runescape grafikou bodovat nemůže. Je sice trojrozměrná a příjemná na pohled, ale své konkurenci se prostě grafickým hávem nevyrovná. A přesto Runescape vyhrál Golden Joystick a je zapsaný v Guinessově knize rekordů jako nejhranější free MMORPG s úctyhodným počtem deseti milionů aktivních hráčů měsíčně a celkem 200 miliony registrovaných uživatelů. Přestože na první pohled vypadá Runescape jako každé jiné multiplayerové RPG, není tomu tak. Rozdílem, kterého si nejspíše všimnete nejdříve, je absence jakýchkoliv povolání či ras, v té podobě, na kterou jste zvyklí.

Ve světe Runescape je pořád co dělat Zdroj: Archiv autora

Vaše volba totiž ovlivní jen vzhled vašeho virtuálního alter ega. Jestli si prostě řeknete že budete obávaným kouzelníkem, který bude v ruce třímat mocnou magickou hůl (nejlépe něco jako staff +5) a bude metat blesky po každém kdo se mu zprotiví tak… nebudete. Klasický systém levelování, tak, jak ho znáte z jiných her, tu totiž neexistuje. Místo toho máte k dispozici celkem dvacet šest různých skillů (nebo chcete-li schopností), které můžete trénovat. Úroveň každého z nich zvyšujete jeho používáním, a tak se vám postupem času odemykají nové způsoby jeho využítí. Učíte se nové recepty, můžete používat lepší zbraně či vyrábět lepší brnění.

MMORPG – zkratka z anglického Massively Multiplayer Online Role-Playing Game, česky (ne)překládaná jako masivní multiplayerová online hra na hrdiny (přesnější pojmenování zní rolové hry).

Herní svět je obrovský a je pořád co nového objevovat, a to i z předpokladu, že za to nehodláte nic platit. Můžete plnit questy, účastnit se miniher a nebo prostě jen trénovat jednotlivé schopnosti. Pokud vám to ale stále přijde málo, můžete platit měsíční poplatky a stát se takvzaným member hráčem. Získáte tak přístup ke spoustě nových předmětů, ke všem dvaceti šesti skillům, otevře se vám celý svět a dostanete kupříkladu i možnost postavit si vlastní dům. Vývojáři ale šikovně rozdělili herní světy na free a member, takže se nestane, že vás kdosi na mnohem nižší úrovni porazí pomocí zbraně, kterou vy sami mít nemůžete. A tak vám nic nebrání užít si hru i jako neplatící hráč.

  • Klady: rozdělení na normální a prémiové světy, časté updaty a vylepšení
  • Zápory: malý počet questů pro neplatící hráče, horší grafika

 

Team Fortress 2 – Kooperativní akce s komiksovou grafikou

Vlna free2play mánie zasáhla i distrubuční síť Steam. A aby šli ostatním příkladem, vypustili vývojáři z Valve zdarma ke stažení svoji multiplayerovou pecku jménem Team Fortress 2, kterou sami hrdě nazvali „Nejlépe hodnocenou free hrou všech dob.“ A oni si vlastně ani tolik nevymýšlejí.

Jedná se o FPS v komiksovém provedení, která klade velký důraz na spolupráci jednotlivých herních tříd. Na výběr máte totiž hned devět různých povolání, mezi nimiž jsou patřičné rozdíly. Například špión se umí zneviditelnit, scout má dvojté skoky, medic léčí ostatní a heavy zase dělá díry v řadách nepřátel pomocí rotačního kulometu Aby ale Valve na přílivu nových hráčů mohlo stále vydělávat, objevily se ve hře mikrotransakce. Funguje to jednoduše. Pokud chcete nějakou novou zbraň, lepší plamenomet a nebo novou čepici – zaplaťte.

Ceny věcí se pohybují v přepočtu od deseti korun do několika set, přičemž nejvyšší ceny dosahují balíčky a promo čepice. Jakmile zaplatíte poprvé, navýší se vám navíc automaticky prostor pro sebrané vybavení a zároveň získáte možnost nalézat vzácnější předměty. Přesto nejsou neplatící hráči příliš znevýhodněni. Mají totiž přístup ke všemu, co ti platící, krom estetických doplňků. Těžko se najde důvod, proč byste si měli nechat tuhle hru ujít, jde totiž opravdu o tu nejlepší FPS, které se vám dostane zadarmo.

  • Klady: skvělá akce, devět povolání, spousta fanouškovských map a modů
  • Zápory: někteří hráči považují hru za simulátor klobouků

 

Bloodline Champions – Je libo skropit arénu krví soupeřů?

Předem je nutno říci, že Bloodline Champions si nehraje na žádnou “velkou“ hru. Jedná se o akční bitvy v arénách, kde proti sobě bojují různí hrdinové. Zapnete hru, vyberete mód, zvolíte si hrdinu, bojujete a za pět minut je po všem. Nic víc, nic míň. Jenže ona je to zábava. A tak hned poté co skončíte, se připojíte do další bitvy a všechno se odvíjí od začátku. A znova. A ještě jednou.

Systém boje funguje jednoduše. Sešlete kouzlo, což zabere pár sekund a pak střela vyletí určeným směrem. Pokud po dobu kouzelení odešel soupeř jinam, minete a máte smůlu. Pokud ne, tak vzhledem k tomu, že ve hře neexistuje žádná náhoda (ano, nic takového jako miss a nebo kritický úder zde neexistuje), můžete se rovnou radovat ze způsobeného zranění. Mana jako taková zde také chybí, jediné, co vás omezuje, je cooldown jednotlivých kouzel.

Přečtěte si také: RECENZE: Samsung Galaxy S III není král androidů, ale císař mobilní říše

Hrdinů, zde nazvaných Bloodlines, je celkem dvacet a dělí se do čtyř skupin podle zaměření – Tank, Melee, Ranged a Healer. Každý z hrdinů má celkem šest schopností a jednu ultimátní, kterou můžete použít po způsobení určitého počtu zranění. Velký důraz je kladený na spolupráci a také na skládání různých útoků do ničivých komb, takže hra je bohužel méně přístupná nováčkům. To ovšem autoři částečně nahradili dobrým matchmakingem, který vám téměř vždy najde adekvátní soupeře.

  • Klady: rychlá akce, absence náhody
  • Zápory: těžší pro nováčky

To je pro tentokrát vše, druhý díl výběru očekávejte již zanedlouho.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vybrali jsme nejlepší hry zadarmo. Mordujte hobity, draky a komiksáky

Hide picture