Nevěřte mýtům o hrách, že je hrají jen kluci a rostou z nich vrazi
Zdeněk Král
18. 9. 2011
Vyvracíme největší mýty o hrách. Seznamte se s těmi největšími a nejhloupějšími nesmyly o hrách.
Rozhodli jsme se vyvrátit ty nejpitomější předsudky o hrách, kterým stále většina lidí slepě věří.
1. První hrou byl Pong?
To sice ví každý (taky většina ví, jak Pong vypadá), ale ve skutečnosti Pong první nebyl. Vyšel v roce 1972 a jeho jednoduchý princip i ovládání se lidem natolik zalíbily, že se z něj stal hit. Ale opravdu první rozšířenou hrou byl Computer Space, který vyšel o rok dřív. A proč ho tedy skoro nikdo nezná? Hra byla dost složitá, lidi tedy neuchvátila, a po megaúspěchu Pongu upadla do zapomnění.
2. Agresivní hry z vás udělají brutálního masového vraha (přinejmenším)?
Kdykoli nějaký mladý člověk udělá kolosální hloupost (např. vystřílí školu), můžeme si být jisti, že druhý den si v novinách přečteme, že hrál násilné hry, a proto mu ruplo.
I české televize už vysílaly několik dokumentů a reportáží, které před hraním varují. A realita? Žádná z mnoha studií z celého světa neprokázala spojitost mezi brutálním vražděním ve hře a zvýšenou agresivitou v reálu. O pozitivech hraní, tedy zlepšování logického myšlení, rozlišovací schopnosti oka a dalších se toho moc nedočteme.
Čtěte také: Násilí ve hrách. Platí ještě staré dobré „kdo si hraje, nezlobí“?
3. Všichni hráči jsou piráti, protože hry jsou moc drahé?
Pirátství je problém a je rozšířené, to ano. Ale mýtus se snad pomalu boří díky různým akcím a novým možnostem, které nám hráčům současnost a budoucnost nabízí. Zapomeňme na statistiky, zde je praxe. Například na zahraničním aukčním portálu Ebay.com se dá pořídit Steam verze hry Dirt 3 za asi 13 dolarů (cca 220 korun).
O několik hodin později můžete hrát. Zcela legálně, spokojeně, a ne že by dvoustovky rostly na stromech, ale… levně. Takových a jiných nabídek jsou tisíce na mnoha serverech i v kamenných obchodech.
Podle americké psycholožky vede hraní videoher k sexuálnímu násilí!
Pokud nutně nepotřebujete hrát hru již v den vydání a jste schopni a ochotni trochu hledat, nemusíte o pirátské kopie ani okem zavadit. A desítky milionů prodaných kusů úspěšných her dokazují, že to ví spousta hráčů.
4. Hrajou jenom kluci?
Ale kdepak. Podívejme se na čísla, ta nám to ukážou nejlépe. Nejpočetnější skupina hráčů jsou opravdu muži mezi 18 a 45 roky (37 %). A na druhém místě? Ženy stejného věku, kterých je jen o procento méně.
Ať už nějaké hráčky znáte, nebo ne, vězte, že jich je požehnaně a jsou (stejně jako my kluci) úplně normální. Tedy až na tu zvýšenou agresivitu, že?