World of Tanks je nejvýnosnější onlinovkou, kterou můžete hrát zdarma
Redakce
23. 12. 2012
Původně malý projekt World of Tanks se propracoval na nejvýnosnější „free2play“ hru současnosti. A to i přes nemalou konkurenci v podobě dnes již legendárního World of Warcraft či nejmasověji hraného League of Legends.
Jedním ze základních stavebních kamenů World of Tanks je historická, ale hlavně technická přesnost, na které stojí všechna vozidla ve hře a tím pádem i hra samotná. Každý model tanku či samohybného děla má totožné parametry jako jeho reálná předloha. Od šířky pancéře, dosahu rádia přes rychlost otáčení věže až po průraznost děla.
To vše je vyvedeno do detailních modelů, nad kterými musí nejednomu modeláři ukápnout slina. A kdyby jen modelářům. Svou historickou přesností přilákal World of Tanks (dále jen WoT) k monitorům i velké množství vojenských nadšenců, zaměřujících se na 2. světovou válku a její těžkou techniku.
Proto se často stává, že proti sobě stojí náctiletí kluci a tisíci bitvami ošlehaní padesátníci. Jen tak na okraj, bylo by zajímavé vysledovat, kolik hráčů patří do té, či oné věkové skupiny. WoT svou svižností a časovou nenáročností jednotlivých bitev (průměrně připadá na jednu bitvu osm minut) může sloužit jako ideální rychlé odreagování.
Čtěte také: Vybrali jsme 10 nejlepších her k Vánocům. Pod stromečkem si vybere každý
To vše jsou důvody, proč je WoT tak oblíbený u hráčské věkové skupiny 30+, která se nyní rozrůstá čím dál tím více než kdykoli předtím (holt všichni stárneme). Další hráčskou skupinou, na kterou má WoT spadeno, jsou progamingové skupiny a jejich klanové války. Mimo turnaje pořádané dnes již profláklým ESL (Electronic Sports Leagues), které jsou dobře přístupné všem hráčům a hlavně jsou kvalitně dotované, se můžeme utkat i v turnajích pořádaných samotnými Wargaming.
Pro příklad ještě v prosinci, konkrétně od 25. do 29., se odehraje Exciting Encounters (14vs14), což je pravděpodobně nejpozoruhodnější typ soutěže, jenž nutí týmy hrát aktivně a agresivně.
WoT má jeden nesporný plus a to je ten, že si dokázal udržet hráče už od počátku. Já osobně jsem začínal s WoT v jeho BETA verzi a k nynějšímu stavu prošla hra jen jednou opravdu zásadní změnou, tím byl patch 8,0. Patch zapracoval do hry realističtější model fyziky, a tím ještě více prohloubil zážitek ze hry. Tento přístup je v porovnání s jinými MMO hrami vcelku ojedinělý, ne-li přelomový. Ptáte se proč? Prakticky všechny hry tohoto nebo podobného typu, které jsou na scéně již delší dobu, mění čas od času „pravidla hry“, a tím se snaží hru samotnou oživit, přilákat nové hráče.
Když jsem se po delší pauze k WoT vrátil, našel jsem vše takové jako posledně, akorát že s dvojnásobným hratelným obsahem navíc. Zajímavé je, že hra i po tak dlouhé době neztratila nic ze svého originálního mixu arkády a simulace. Říká se, že v jednoduchosti je síla, a v tom to asi bude.
WoT dostál svého názvu a nabízí nám velké množství vozidel různých národů (německý Tygr, americký Sherman, ruský T–34, francouzský AMX , anglický Crusader). Je to takový velký tahák pro sběratele, kterým navíc nabízí propracovaný systém medailí. I to je další z důvodů, proč je o hru stále zájem.
Ačkoliv má WoT prakticky neomezenou dobu hratelnosti, nemusí to hráče stát ani korunu. Hra vydělává tak jako jí podobné – jednoduchým systémem mikrotransakcí. Co se týče poměru ceny k užitečnosti koupeného „zboží“, nemusíte se bát přestřelených částek.
Čtěte také: Bioshock Infinite se dočká vypilované PC verze. Vyvýjí ji speciální tým
Pánové z Wargaming vymysleli elegantně jednoduché soutěže, díky kterým hráči mohou získat slušné sumy prémiových zlaťáků (a tím pádem do hry neinvestovat opravdu ani jednu jedinou korunu).
Warming chystají také vzdušné a námořní bitvy s podobným herním konceptem jako World of Tanks. Uvidíme, jestli i o tyto simulace bude takový zájem jako o současnou hra.