Super-Země jsou už dlouhá léta v hledáčku vědců po celém světě, důvod je prostý. Byly to nejpravděpodobnější kandidáti pro udržení života, možná i toho vyspělého. Jenže nyní dochází k obratu a vše je možná úplně jinak.
Vypadají takto Super-Země? Možná je to vše úplně jinak. Zdroj: NASA.gov
Teorie je vcelku jasná. Super-Země, tedy pevné objekty, které jsou několikrát větší než naše planeta, by dle moderních teorií měly být schopné udržet život. Díky jejich velikosti by u nich mělo docházet k velké tektonické činnosti, která je živnou půdou pro rozkvět života na naší bázi.
Samozřejmě by takové těleso bylo mnohem hmotnější než Země, což znamená, že by tam působila větší gravitační síla a organismy by se musely tomuto prostředí značně přizpůsobit.
Jenže Super-Země možná nejsou tím, za co je máme, alespoň některé z nich.
Helmut Lammer z Australské akademie věd objevil, že část takzvaných Super-Zemí je obklopena tlustou vrstvou atmosféry s vysokým obsahem vodíku. Složením atmosféry se tedy nejvíc blíží Neptunu s malým pevným jádrem uprostřed.
Takové planety rozhodně nemohou udržet život tak, jak ho známe. To neznamená, že tam život na jiné bázi nemůže existovat, ale mění to naše představy o těchto obrech.