Astronomové díky Green Bank Teleskopu objevili důkazy o přítomnosti prebiotických molekul v mezihvězdném prostoru. Tento objev zvyšuje pravděpodobnost výskytu života zemského typu mimo sluneční soustavu.
DNA nevzniká jen tak, je to velmi složitý proces. Zdroj: NASA.gov
Kromě prebiotických molekul, které tvoří DNA, vědci objevili také molekulu zvanou ethenamin, která je schopna vytvořit adenin. Adenin je jedna ze čtyř bází DNA. Další nově objevená molekula nazvaná cyanomethamin hraje roli při tvorbě alaninu, který je častou aminokyselinou při stavbě proteinů.
Laboratoře Univerzity Virginia a Harvard-Smithsonian Centra pro astrofyziku studovali obří oblak plynu 25 000 světelných let od Země – blízko centru Mléčné dráhy, a tvrdí, že je to poslední předstupeň tvorby biologických molekul. Další detaily procesu zůstávají nevysvětlené, ale pozorování poskytují astronomům nový pohled na vznik těchto molekul.
Podle vědců byl objev uskutečněn novou technologií, která urychluje proces identifikování otisků chemických látek v kosmu. Nové laboratoře umožnily astrochemikům změřit charakteristické vlastnosti látek jako například rádiové frekvence specifických molekul. Sbíráním těchto dat identifikovali jejich složení.
Vědci si dříve mysleli, že takový proces může nastat pouze v plynech blízko hvězd. Nicméně astronomové nyní tvrdí, že tyto komplexní chemické látky se objevují nejen v plynech, ale také na povrchu ledových zrn v mezihvězdném prostoru. Je to sice pokrok, ale vědce čeká hodně práce.
Planeta s životem založeným na amoniaku. Zdroj: Wikipedia.org
To nemění nic na tom, že tento objev zvyšuje šance nalezení života zemského typu založeného na DNA, uhlíku a vodě. Existují také názory, že život může být založen na jiné bázi, například místo uhlíku křemík a jako rozpouštědlo amoniak.
Vedou se ale také spory, zda stačí mít základní stavební kameny života pohromadě bez nějakého řádu. Podle některých je zapotřebí ještě další úsilí nebo zásah vyšší moci, protože písmena sama o sobě také nevytvoří větu.
Mimozemská inteligence je velice horké téma mezi světovými vládami, astronomy, biology a širokou veřejností. Hned několik ze současných a budoucích misí mají za úkol mimozemský život najít, například nyní se o to snaží sonda Curiosity na Marsu. Dalším horkým kandidátem jsou podpovrchové oceány měsíců plynných obrů – nejznámějším objektem s podpovrchovým oceánem je měsíc Europa, který obíhá kolem Jupiteru.