Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Zjizvená noc je poctivá temná fantasy, cesta do absolutní tmy však chvíli trvá

Jakub Ehrenberger

Jakub Ehrenberger

9. 11. 2009

alan-campbell-zjizvena-noc-perexMěsto pohupující se na řetězech nad téměř bezednou propastí, uprostřed něho obrovský chrám, nejdůležitější stavba v okolí, a v tom chrámu anděl, který by moc rád uměl mávat mečem, ale místo toho po celé budově tajně roznáší slimáky. Ať taháte, za který řetěz chcete, biblický apokryf v tom nenajdete.

Zmiňovaný anděl se jmenuje Dill, je mu šestnáct a je posledním potomkem bájných válečných andělů, jimž však svými dovednostmi nesahá ani po nejspodnější perutě. Létat má přísně zakázáno, a když už vezme do ruky meč, jediná krev, která teče, je ta jeho. Jistá šance na nápravu by mohla vzejít ze vzájemné spolupráce s přiděleným vychovatelem, jenže touto osobou určí chrámový představený Sypes k Dillově nelibosti mladou legionářku Rachel Haelovou. Ačkoliv o soubojích na život a na smrt by Rachel mohla napsat klidně celou polici knih, na její troufalost a svéráznost není mladý anděl zvyklý. Navíc to vypadá, že nové učitelce a osobní strážkyni na Dillových bojových schopnostech vůbec nesejde.

Kdyby neschopný anděl byl tím jediným, co město Hluboká brána trápí, neměli by si ještě jeho obyvatelé nač stěžovat. Noční oblohu nad městem ale brázdí krvežíznivý dravec, který si každé novoluní najde jednu lidskou oběť, aby z ní vysál krev i v ní obsaženou duši, a teprve tehdy vládne v ulicích strach. V poslední době bylo však nalezeno podobně zavražděných obětí nad rámec. Hluboká brána skrývá ve svých útrobách dalšího zloděje duší a pořád to zdaleka není její největší trápení.

alan-campbell-zjizvena-noc

Na tři zcela odlišné části rozdělil Alan Campbell svůj debutový román Zjizvená noc. Každá část se od zbývajících dvou liší spádem děje, informační hodnotou i přístupem ke čtenáři, po stránce rozsahu stran jsou si však velmi podobné. V první třetině románu nás čeká především pozvolné seznámení s jednotlivými postavami, se samotným městem i se zdejší vírou v boha Ulcise, Pána řetězů a Vykupitele duší, svrženého z nebes přímo do hlubokobranské propasti. Právě kvůli Ulcisovi se lidé usídlili přímo nad propastí, místě bez zjevných výhod a řady nevýhod. Ačkoliv už v této části se rýsují náznaky pozdějších událostí, čtenář je zatím vnímat nedokáže, protože mu chybějí následně získané informace. Campbellovi se daří prostor využít zejména k prezentaci jednotlivých postav, jejich zjevných cílů i tajných snů, ale také podivných úchylek a starostí. Mozaika, která tím vznikne, je nejen pestrou směsicí motivů, ale hlavně čestným občanstvím pro trpělivého čtenáře, pro něhož jsou od té chvíle všichni zúčastnění téměř jako dobří sousedé.

V druhé části se přiostřuje, krev už necedí pouze naštvaní čekatelé na první pořádnou akci, ale i samotné postavy. Příběh se výrazně dynamizuje a do té doby poměrně hojný počet dějových linií se začíná snižovat. Jednotlivá oka se spojují v řetězy, jak původně nesouvisející indicie získávají podobu příběhu.

V závěrečném kole už se hraje vabank. Děj se smrskne na dva hlavní proudy, skoky mezi nimi umocňují čtenářovo napětí, aniž by jej však mátly, a příběhu se dostává pořádné šťávy. Čtenáři, kteří knihu během první třetiny tolikrát odložili, slintají blahem, jejich méně akčně založení kolegové si berou dovolenou, aby se z hektického finiše vzpamatovali. A prádelny jsou narvané k prasknutí, jak všichni perou propocená a poslintaná trička…

Když teď zpětně hodnotím Zjizvenou noc jako celou knihu, musím ocenit především Campbellův smysl pro zodpovědně odvedenou práci. Ačkoliv od počátku vám na jazyku defilují desítky otázek, s blížícím se koncem jich ubývá, neboť na spoustu věcí svou odpověď opravdu dostanete. S těmi ostatními („A ty řetězy jako visej z mraků nebo vodkaď?“) si nemá cenu lámat hlavu.

Zjizvená noc je román hodný dvojího metru. Pokud patříte mezi čtenáře, kteří v první řadě ocení kvalitní příběh, v němž i první stránka souvisí s tou poslední, aniž by obě silně smrděly po lepidle, četbu Campbellova debutu si užijete. Autor vás sice neoslní netradičními jazykovými obraty a zpočátku budete možná tápat, poctivý příběh podložený vlídnou fantazií si vás však zajisté časem získá. Jste-li však spíše nedočkavci, jež v četbě vpřed žene vidina pořádného boje, ušetřete raději na něco jiného. Nebo čtěte román odzadu a až vás přestane bavit, zbývající stránky využijte třeba na podpal. Než byste se dostali k části, kdy Dillovi vypadne meč z ruky, stejně byste usnuli.

Pozn.: Česká gramatika nepovoluje psaní víceslovných vlastních jmen obcí jinak než velkými písmeny (s výjimkou předložek). Hluboká brána je nicméně překladateli uváděna v této gramaticky nesprávné podobě, zřejmě za účelem přiblížit se jednoslovnému originálnímu názvu „Deepgate“. Autor recenze se rozhodl tuto podobu vlastního jména respektovat.

Název originálu: Scar Night
Český název: Zjizvená noc
Autor: Alan Campbell
Obálka: Dominic Harman
Počet stran: 428
Vydal: Laser-books, Plzeň 2009
Doporučená cena: 319 Kč

Hodnocení: **** (70%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Zjizvená noc je poctivá temná fantasy, cesta do absolutní tmy však chvíli trvá

Hide picture