Menu
FANZINE.cz
Vesmír

Zlatá horečka se přesouvá do vesmíru. Lidstvo bude těžit na asteroidech

Jan Kouba

Jan Kouba

13. 5. 2012

Padající meteorit OBR: PMVětšina zdrojů, ze kterých lidstvo momentálně žije, je neobnovitelná, proto jednou zákonitě dojdou. Logickou alternativou je tedy dolování ve vesmíru. Už jsme to viděli v mnoha vizích budoucnosti, ale zdá se, že nyní to může být realita.

Padající meteorit OBR: PM

Meteority nejsou jen hrozba z katastrofických filmů, ale také potenciální zdroj bohatství. Zdroj: vtm.cz

Celý projekt Planetary Resources má zaštítit několik multimilionářů. Třeba známý filmař James Cameron nebo Larry Page a Eric Schmidt z Google. Pracuje se na teleskopu, který bude sledovat asteroidy, jež se pohybují v blízkosti Země.

Pokud bude na asteroidu detekován nějaký vzácný kov, jako je zlato nebo platina, bude k asteroidu ihned vyslán robotizovaný těžební tým, který začne suroviny těžit. Z malého asteroidu by šlo dle odhadu vydolovat kolem 25-50 miliard dolarů v minerálech.

Čtěte také: U Stonehenge objevili stokilový meteorit. Záhadně přečkal 30 000 let

Vedoucí projektu říkají, že by tento krok byl nejen začátkem nové éry těžařství, ale i planetární obrany a výzkumu kosmu. Teleskop totiž bude schopen i monitorovat nebezpečné asteroidy a vyhodnocovat jejich dráhu. Podobně jako ve filmu Armageddon pak může být tento nebezpečný asteroid rozbit na malé, neškodné kousky.

Peter Diamandis, další ze zakladatelů Planetary Resources, vysvětluje, že pokud se začnou vzácné kovy těžit ve vesmíru ve velkém, razantně to sníží jejich cenu na Zemi. To by mělo snížit ceny veškeré technologie, která je využívá, jako jsou například zdravotní zařízení, televizory, počítačové komponenty a další.

Podívejte se na největší objevy roku 2011. Neandrtálci žijí a světlo není nejrychlejší

Velice impozantní je i myšlenka využití asteroidů jako benzínek. Mělo by se v nich totiž nacházet velké množství vody, která se dá použít jako palivo pro rakety.

Do dvou let chce Planetary Resources vyslat svůj monitorovací teleskop na oběžnou dráhu a do dalších čtyř až deseti let chce naplno začít s těžbou. To vše bude vyžadovat enormní množství peněz. Nezbývá než miliardáčům držet pěsti a doufat, že se tato fantastická budoucnost promítne do reality již brzy. A kdo ví, možná nás to dostane blíž k jiným planetám.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zlatá horečka se přesouvá do vesmíru. Lidstvo bude těžit na asteroidech

Hide picture