Menu
FANZINE.cz
Literatura

Zpověď Ch. R. Cargilla. Při hledání inspirace někdy tápete ve tmě

Veronika Barešová

Veronika Barešová

25. 10. 2014

Wolverine-ukázky

Wolverine Chrise Claremonta – zapomenutá inspirace Ch. R. Cargilla. Zdroj: distributor

Je zřejmé, že palivem každého umělce, je jeho inspirace. A tu může čerpat odkudkoli. Spisovatel Christopher Robert Cargill se po vydání své knihy Queen Of The Dark Things setkal s otázkou, co ho k napsání románu vedlo. A tehdy si uvědomil, že nemá tušení.

Palčivou otázku, jež mu znenadání nedala spát, „kdy si poprvé usmyslel napsat knihu Queen Of The Dark Things“ dostal v průběhu knižního turné. Dosud vždy přesně věděl, kde byl moment jeho počáteční inspirace.

Zdrojů pro své knihy měl mnoho a velmi různorodých: báseň ve starém kalendáři, noční rozhovory v hotelovém baru s Neilem Gaimanem, kniha, jež ho doháněla k šílenství. Jenže teď na otázku: „odkud jeho nápad vzešel“ překvapivě nedokázal odpovědět.

Vítejte v Dreamtimu

OBR: Obálka knihy

Zdroj: Obálka knihy

Fantasy román Queen Of The Dark Things je pokračování úspěšného prvního dílu fantasy série Dreams and Shadows, v níž Christopher Cargill nádherně a detailně rozvinul nadpřirozený svět.

Jeho svěží a originální prezentace džinů, mořských panen, měňavců, čarodějů, démonů a jim podobných, se navěky zapsala do srdcí čtenářů.

Inspirací k napsání pokračování románu byly pro autora příběhy z australského vnitrozemí a jejich domorodého Dreamtimu, který začlenil do svého vesmíru.

Tento svět je součástí australské domorodé mytologie, kde představuje místo mimo prostor a čas. Lidé do něj mohou vstoupit skrze sny či různé stavy vědomí. Stejně jako smrt je i Dreamtime považován za konečný cíl před reinkarnací.

Tohle vysvětlení by se dalo považovat za dostatečnou odpověď, jenže Cargill s ním nebyl vnitřně spokojený. Uvědomoval si, že to není celá odpověď a lámal si hlavu, co mu v ní chybí. Až po hodinách strávených přemýšlením a popíjením své oblíbené černé kávy si uvědomil „pradávný“ původ své inspirace. A tím je Chris Claremont.

Vstupním bodem byl domorodec Gateway

Již jako malý kluk měl Cargill rád komiksy. Příběh o X-Menech mu jednou donesl kamarád ze střední školy. Ko komuxu se okamžitě zamiloval a začal sbírat všechna vydání. Odvaha jejich autora, Chrise Claremonta, pouštět se do úžasných a odvážných dobrodružství jej nakazila.

C. Robert Cargill

Zdroj: forwallpaper.com

Fascinovalo ho, že žádná z postav nemá příliš mnoho šancí na přežití. Všichni se mohou objevit a zase odejít, ztratit paměť či přijít o své schopnosti, vyvinout se či umřít. To vše bez narušení rovnováhy linie příběhu.

Claremont vymýšlel zápletky, jež se často překrývaly, vždy do nejmenších detailů. S vysvětlením si dával na čas a mnohé z nich zůstaly nevyřešené. Stvořil Wolverina, jenž se stal jedním z nejoblíbenějších hrdinů na světě a sestavil multikulturní tým, v němž byla rovnoměrně zastoupena obě pohlaví.

Ovšem tou nejzajímavější věcí na jeho tvorbě byl Claremontův „žánrový skok“. Zatímco výchozí koncept stál na pozadí sci-fi, jeho finální podoba se lišila. Divoká jízda se konala po celém literárním multi-vesmíru od high fantasy po vesmírné odysey a vše, co stojí mezi nimi.

Někdy hrdinové bojovali s piráty, jindy se postavili proti démonům, setkali se s bohy či ovládali magii. A v jednu chvíli se objevil domorodý australský muž jménem Gateway. Právě on byl pro Cargilla jakýmsi vstupním bodem do bohatého světa folklóru domorodé Austrálie.

Chris Claremont je maestro

Po přečtení série X-Men se Robert Cargill vydal na dvacetiletou pouť světem Dreamtime. Hledal a četl všechny knihy, které tento prvek obsahovaly. Nakonec se rozhodl napsat vlastní dílo. Vše, co miloval na claremontových příbězích, se mu zapsalo do DNA a později se objevilo v jeho knihách.

Při zpětném pohledu zjistil, že obsazení jeho světa je značně multikulturní a škála původu jeho obyvatel je velice různorodá. Hraje si s jednotlivými příběhy, dává si na čas s vyřešením problémů. Mockrát se Cargilla ptali na vzory a lidi, kteří ho ovlivnili. Jmenoval Burroughse, Bradburyho i Kafku. Nikdy však Claremonta. To se nyní změnilo.

Cargillovy příběhy totiž obsahují vše, co má rád nejen na komiksech, ale celkově na vyprávění. Chris Claremont je pro něj mistrem. Jeho práce ovlivňuje vše, co dělá a doufá, že dělat bude. A jistě není sám!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zpověď Ch. R. Cargilla. Při hledání inspirace někdy tápete ve tmě

Hide picture