Nová kniha už dávno provařeného Američana Dana Simmonse je kvalitní. Ale mnoho čtenářů ji nemilosrdně zpranýřuje. I když… v Česku možná ne.
V roce 2036 už je všechno v háji, řekl by hlavní hrdina letošního románu od Dana Simmonse, autora legend fantastické literatury jako Kantos Hyperionu nebo Hladové hry. Nick Bottom strávil pět let od smrti své ženy v mámivém opojení drogové novinky, jíž kniha nelogicky přezdívá LSD a která jedinci umožní prožít dávno zasuté vzpomínky znovu a nezmenšenou silou. Průšvih je, že ve fiktivním světě se posledních pár zim sjíždí tímto Flashbackem většina Ameriky, protože USA, bývalá světová velmoc, už dávno finančně, politicky i morálně zkrachovaly.
Pro nás příjemné, ve Spojených státech brak
Je třeba vůbec opakovat očividné? Flashback Dana Simmonse stojí za přečtení, protože je to prostě Dan Simmons, který psát i fantazírovat umí víc než dobře. Ačkoli se kniha zpočátku rozvíjí poněkud těžkopádně a na to správné tempo najede, až když se na scéně objeví všichni tři přední hrdinové (Nick, jeho syn a tchán), čte se svižně a bez větších problémů.
Text táhne především detektivní zápletka, v níž se nezapřou Simmonsovy zkušenosti z trilogie Krutá hra, Kruté mrazy, Krutý osud. I jeho postavy jsou celistvými realistickými charaktery, s nimiž se jeden dokáže ztotožnit. Až dodatečně, jak se nad některými pasážemi začne člověk zamýšlet, se v autorově fabulaci začnou vytvářet díry. Takže pokud by někdo chtěl Flashback pojmout jako své první setkání s věhlasným literátem, nechť se raději poohlédne jinde.
O autorovi se více dozvíte v rozsáhlém profilu.
V Americe se čtenáři nejvíce štítí politické roviny, která se točí kolem budoucího mocenského uspořádání na naší krásné matičce Zemi. USA i EU odvál čas, dva nové lídry představují hi-tech Japonsko, jež pomalu upadá zpět do systému feudálních šógunátů, a ultra evil Írán, který sjednotil Arábii a ovládl Evropu. Vypadá to na první pohled jako trochu nereálná představa, ale v autorově podání to smysl dává.
Simmonsova jen dvacet let vzdálená budoucnost totiž vychází z aktuálních událostí současnosti, globální ekonomickou krizí ´08/´09 počínaje a Obamovým projevem v Káhiře konče. Autorova vize je tak nereálně dystopická (zde dává západní polokoule palec dolů), až může místy připomínat Phillipa K. Dicka, ale není tak přemrštěná, že by se nemohla nestat.
Nehledě na kontroverzní myšlenkový podtext, autor se však dopustil i několika závažnějších řemeslných chyb. Simmons má, co se týče délky knih, obecně dost rozmáchlou ruku a v mnoha případech mu to vychází přesně akorát. Tentokrát ovšem trochu přestřelil, protože na knihu s relativně svižnou detektivní zápletkou je téměř pět stovek stran moc.
Čtenář se sice během otáčení listů nijak výrazně nenudí, ale některé pasáže – obzvláště ty, v nichž se autor vyžívá v popisu nepřívětivého stavu budoucnosti – by si zasloužily prokrátit. O to víc je horší, že některé epizody by si naopak zasloužily ve prospěch autentičnosti a především logiky příběhu propracovat.
Víc chyb než bylo třeba
Dan Simmons již neodmyslitelně patří do síně slávy fantastických (a v poslední době i mainstreamových) autorů, avšak mnoho jeho děl skrývá drobné chybičky, které někteří čtenáři možná neobjeví, ale jiní si na nich ve svých kritikách smlsnou. Ve Flashbacku se jich sešlo o něco víc. Když se k tomu přidá mocná kontroverzní politická rovina románu a rozporuplný český překlad s ještě horšími korekturami než v Black Hills, kvalita knihy dostane na frak. I přesto zůstává Flashback solidním flashforwardem.
Název originálu: Flashback
Český název: Flashback
Autor: Dan Simmons
Překlad: Zdeňka Vaníčková
Obálka: Martin Zhouf
Počet stran: 496
Vazba: vázaná s přebalem
Rozměry: 150 x 210 mm
Vydal: Plejáda, Praha 2011
Doporučená cena: 349 KčHodnocení: *** (60 %)