Na festivalu FanCity se křtil opožděný osmnáctý díl Johna Francise Kováře od Františky Vrbenské, představili se ale i noví autoři. Co chystají?
John Francis Kovář operuje pod taktovkou agentury EF, která své zaměstnance vysílá napříč paralelními vesmíry. Ryze česká série, křižující nejen žánry sci-fi a fantasy, odstartovala před několika lety a právě se chystá dovršit třetí desítku vydaných svazků. Její relativně volná koncepce dovoluje střídat kulisy a přidávat nové dějové linky jako na běžícím pásu, a tak jsou mnoha autorům, kteří se dosud nezapojili, dveře do série otevřené.
V otěžích se už vystřídali ostřílení domácí spisovatelé (Ondřej Neff, Jiří W. Procházka, Vladimír Šlechta nebo Miroslav Žamboch), ale JFK si zakládá na tom, aby dával dostatečný prostor i autorům, kteří spisovatelské řemeslo teprve objevují nebo objem jejich tvorby není veliký (Petr Schink, Karolina Francová, Františka Vrbenská, Tomáš Němec, Jan Hlávka).
Série o Johnu Francisi Kovářovi se nezapomíná prezentovat ani na setkání fanoušků fantastiky, naposledy na festivalu FanCity, který proběhl v Praze na konci října. Právě tady se představila řada nových autorů, kteří plánují zatáhnout JFK do svých vlastních světů. S velkou slávou představil jeden z otců série, Jiří W. Procházka, mladou spisovatelku Julii Novákovou, autorku detektivky Zločin na Poseidon City. Podle svých vlastních slov nezůstane Nováková kolektivnímu hrdinovi nic dlužna a pošle ho do světa, kde by nikdo z nás nechtěl žít.
Ještě než došlo na scénické čtení jeho právě připravovaného dílu Dlouhý černý úsvit, Jiří W. Procházka prohlásil, že o sérii strach rozhodně nemá. I s třetí desítkou knih na krku je stále oblíbená a hrnou se do ní noví autoři. Kromě Novákové se mohou čtenáři v nadcházejících letech těšit například na Jana Kotouče, který vypustí JFK do světa druhé světové války někdy kolem vylodění v Normandii, nebo na Mílu Lince, autora fantasy knih z autentického středověkého prostředí.